5R – İstanbul’da Sıkça Dinlediğimiz 5 Sokak Müziği Grubu

Yorgun argın işten eve dönerken metro istasyonunun giriş kapısında rastlayabilirsiniz onlara. Bir alışveriş sonrası işlek bir caddenin ortasında karşılayabilirler sizi, sevgilinizle buluşmadan önce ezgileriyle sizi aşkın kollarına uğurlamak da onların görevi…

Sokak sanatçıları müziğin asıl ruhunu temsil ediyor. Müziğin özgürce insanlarla buluştuğu, sanatın bu kadar samimi bir şekilde sınırsız icra edildiği, halk ile bu kadar kaynaştığı başka bir mecra bulamazsınız.

İstanbul’un büyük cadde ve sokaklarında her an görebileceğiniz beş müzik grubunu derledik.  Kulaklıklarınızı çıkarın sokağın müziğine kulak verin.

1 – Kara Güneş

Kara Güneş, 1997’de Ankara’da kuruldu. Gezmeyi seven grup üyeleri, birkaç sene sonra Ankara’dan ayrılarak İzmir, İstanbul, Antalya gibi birçok şehirde yaşayıp, farklı müzisyenlerle sahne ve kayıt çalışmaları yapmıştır. O sıralar farklı şehirlerde yaşayan insanların yolculuklarıyla şekillenen grubun elemanları, konsere, şehre, ruh haline göre sahnede değişiklik gösteriyordu.

2004´te İstanbul´a yerleşen gruba, santur, ney, kemençe gibi geleneksel çalgıların eklenmesiyle, yeni bir müzik yolculuğuna başlayan Kara Güneş, aradan geçen dört yıl içinde İstanbul’da birçok performans sergileyerek sokak müziğinin Türkiye’deki öncülerinden birisi haline geldi.

2 – Light In Babylon

Grubun kuruluş amacı kültürleri kaynaştırmak ve birleştirmek. Grubu sadece İstanbul sokaklarında değil dünyanın birçok sokağında görebilme şansınız mevcut. Ancak İstiklal Caddesi’nin sembolü olabilecek kadar çok sevilen bir müzik grubu haline gelmiştir. Eğer onların İstanbul’da olduğu bir anda İstiklal Caddesi’nde onlarla karşılaştıysanız gerçekten çok şanslısınız. Solistleri İran kökenli bir İsrailli, santur çalanları Türk, gitaristleri Fransız.

3 – Sait Dede

İstiklal Caddesi’nin klarnetçi dedesi. Sempatik tavırlarıyla caddeden geçenlerin ilgisini çekmektedir. 84 yaşındaki Sait dede İstiklal Caddesinde görmekten en çok hoşnut olacağınız sokak sanatçılarından biri.

4 – Metrostrings

Adı üstünde metro duraklarında çok sık rastlayacağınız bir grup. Çello, keman, kontrbas’ın uyumu ve metronun akustiği mükemmel bir müzik ziyafeti veriyor size. Grubu dinlemeye dalarsanız gideceğiniz yere gecikmeniz olası.

5 – Koma Sê Bîra

Taksim sokaklarında ana dilleri olan Kürtçe ile müzik yapan bir grup. Hafta sonları yolunuz İstiklal Caddesi’ne düşerse görmeniz muhtemeldir.

What's your reaction?

tr_TRTurkish