‘İstanbul95 Konuşmaları’ mimar Samuel Williams ile devam ediyor

“Şehirler geleceğin yetişkini çocuklar için tasarlanmalı”

Bernard van Leer Vakfı’nın desteği ile hayata geçen, sosyal ve ekonomik olarak dezavantajlı 0-3 yaş arası çocukların gelişimini destekleyen İstanbul95 programı, mimar Samuel Williams’ı konuk ediyor. Williams, 16 Mayıs Çarşamba akşamı saat 19.00’da Studio-X Istanbul’da olacak.

Şehirleşmenin getirdiği zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı, yaşanabilir ve sürdürülebilir yaşam alanları tasarlayan dünyanın önde gelen mühendislik ve tasarım gruplarından olan ARUP mimarlarından Samuel Williams, ‘İstanbul95 Konuşmaları’ etkinlik dizisinin konuğu olacak.

16 Mayıs Çarşamba akşamı 19.00’da Studio-X Istanbul’da yapacağı konuşmada Williams çocuğu odağına alan, doğayı tasarımın ayrılmaz bir parçası olarak gören şehirler ile altyapı ve kamusal alan projelerinin ortak özelliklerinden bahsedecek. Williams konuşmasında ayrıca çocuklara saygılı, onlarla adil bir ilişki kuran, çocukların sağlıklı bir yaşam ve yarın için ihtiyaçları olan kamusal alan tasarımları ile bu alanda yapılan iyi örneklere de yer verecek. Çocuklara saygılı şehir tasarımının oyun alanlarının tasarımından ibaret olmadığına dikkat çekecek olan Williams, şehir tasarımını bir adım öteye taşıyarak, şehir mimarisinde bütüncül yaklaşımların geleceğin yetişkini çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimindeki önemine vurgu yapacak.

Boğaziçi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, TESEV ve Columbia Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Kent Laboratuvarı Studio-X Istanbul tarafından oluşturulanİstanbul95 Programı, sahada Beyoğlu, Maltepe, Sarıyer ve Sultanbeyli Belediyeleri tarafından yürütülüyor. Pilot olarak uygulanan ve iki yıl sürecek olan İstanbul95 programı, İstanbul’a 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun boyundan, 95 cm’den bakabilmenin sağlayacağı faydaları ve bunu yapmanın yöntemlerini yerel yönetimlerle tartışmaya açıyor. Program süresince bu amaçla, 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik park ve yeşil alanlar tasarlanırken, gerçekleşecek seminer, konferans ve atölye çalışmaları ile kamuoyunda erken çocukluğun önemine dikkat çekiliyor. Şehir ve erken çocukluk ilişkisine odaklanan İstanbul95 Konuşmaları, konunun dünyaca ünlü uzmanlarını İstanbul’a davet ederek, deneyimlerini paylaşmayı hedefliyor.

Bernard van Leer Vakfı’nın teknik ve finansal desteğiyle hayata geçen İstanbul95 Konuşmaları genç tasarımcıların bu konudaki farkındalıklarını artırmayı, algıları ve vizyonlarını bu doğrultuda dönüştürmeyi amaçlıyor.

tr_TRTurkish