İstanbul Boğazı’ndaki Renk Değişiminin Sebebi Yosun Patlaması

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü Dr. Öğretim Üyesi Berat Zeki Haznedaroğlu’nun yaptığı açıklamalara göre, “çöl tozu ile gelen yağmurun sebep olduğu demir, yosunların çoğalmasına sebep oldu ve bu da İstanbul Boğazı’nın rengini turkuaza dönüştürdü.”

“İstanbul Boğazı’nda her yıl bu zamanlarda renk değişiminin görülmesi olağan bir şey.”

2017 yılında da bu şekilde bir renk değişiminin yaşandığını belirten Haznedaroğlu “O dönemde sahra çölünden gelen tozlar yağmurla beraber boğazda ve Karadeniz’de bu tür renk patlamasına neden olmuştu” dedi.

Ayrıca bu yosun türüyle ilgili de şunları aktardı:

“Bu yosun türü fotosentetik canlıdır ve fotosentez yapması için de güneş ışığına ihtiyacı var. Bu yosunun sayıları belirli bir sıcaklıkta artıyor. Havaların ısınması ile birlikte yosunlar için en uygun koşullar bir araya geliyor ve çoğalıyorlar. Türkiye genelinde 2 hafta önce çöl sıcaklıkları etkili oldu. Aynı zamanda sahra üzerinden çok miktarda çöl tozu geldi. Çöl sıcakları ardından çöl tozuyla gelen yağmurun taşıdığı demirle çoğalan yosun patlaması, İstanbul Boğazı’nın turkuaz renge dönüşmesine neden oldu. Bu renk değişimi durumu ağustosa kadar devam edecektir.”

tr.sputniknews.com

tr_TRTurkish