İspanya’nın tamamen yayalaştırılmış, görmeye değer eski kenti “Pontavedra”

İspanya’nın iyi bilinen turistik mekânları ve şehirlerinin yanı sıra, ziyaret etmeye değer daha az bilinen yerleri de var. Bunlardan biri Pontevedra.

Dünyanın dört bir yanındaki kasaba ve şehirlerin çoğu yayalara uygun olarak inşa edildi, ancak teknolojinin evrimi, onları insanlardan ziyade araçlar için daha uygun hale getirdi. Bugün, kaldırımlar küçülüyor ve kasabalar içindeki araçlar sayesinde şehirler gibi görünüyor. Kuzeybatı İspanya’da bulunan Pontevedra antik kenti işte tam da bu sebeplerden ziyaretçilerine çok şey sunmakta. Onu eşsiz kılan şey ise eski kentin tam anlamıyla yayalaştırılmış olması.

Pontevedra’yla kimi efsaneler şehrin Truva savaş kahramanı Teucro tarafından kurulduğunu ileri sürerken bazı tarihçiler, Pontevedra’nın Roma dönemine ait bir yolun parçası olduğunu iddia ediyorlar. Ancak, bu efsanelerin gerçek ya da kurmaca olduğunu söylemek zor.

Pontevedra’nın Roma dönemindeki adı “eski veya eski bir köprü” anlamına gelen “Ad Duos Pontes” idi. O zamandan beri Pontevedra zafer ve düştü. Modern çağa hızlıca ilerlerken, 1999 yılında şehir otomobilsiz kaldı ve bu yüzden ödüller aldı.

Şehir,  güzel mimarisi ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla çok iyi korunmuş bir ortaçağ eski kentine sahip. Ziyaretçiler,  araç trafiği tarafından rahatsız edilmeden, son derece keyif alarak her here kolayca erişilebiliyor.

Concello de Pontevedra

fotoğraf: Luis Pereiro Gomez

 

unusualplaces.org

tr_TRTurkish