İş Bankası Yayınları’ndan “Altmış Yılın Sergisi”

İş Bankası Kültür Yayınları’nın yayıncılık serüvenini anlatan ‘60 Yılın Sergisi’ sanatseverleri ağırlıyor. Sergide bugüne kadar yayımlanan 3 bin 650 kitabın ilk baskısı, yazarlara ait birçok özel eşya ve elyazması notlar arasında edebi bir yolculuk sunuluyor.
İş Sanat Kibele Galerisi’nde açılan ‘60 Yılın Sergisi’nde Ahmet Hamdi Tanpınar, Sait Faik, Metin And, Ziya Gökalp, Hilmi Ziya Ülken, Abdülbaki Gölpınarlı, Aşık Veysel, Leyla Erbil ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi birçok önemli yazarın İş Bankası Kültür Yayınları’ndan tarafından basımı gerçekleştirilen kitapları özel camlı bir bölmede sunulanlar arasında. Sergide ayrıca yayınevinin 250 bin lira sermaye ile yayın hayatına başladığını gösteren karar defteri, ilk basılan kitaplara ait 60 yıl öncesinden kalan yazışmalar, Hasan Ali Yücel’in daha önce yayımlanmamış mektupları ve fotoğrafları bulunuyor.
Beş bölümden oluşan serginin ilk iki bölümünde Ahmet Hamdi Tanpınar, Attila İlhan, Ziya Gökalp ve Leyla Erbil  gibi daha birçok önemli yazarın İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basımı gerçekleştirilen kitaplarının yanı sıra yayınevinin 1956 yılında ilk yayımladığı Atatürk’ün ‘Zabit ve Kumandan ile Hasbihal’ adlı eseri de özel camlı bir bölmede sunulanlar arasında. Serginin üç ve dördüncü bölümünde ise 1970 yılında 10 bin adetlik ilk baskısıyla iki ayda tükenen Aşık Veysel’in ‘Dostlar Beni Hatırlasın’ kitabına ilişkin baskı örnekleri; Homeros’un Troya Savaşı’nı anlatan destanı ‘İlyada’nın ilk baskısı; Sait Faik’in elyazması öyküleri, siyah beyaz fotoğrafları; Attila İlhan’ın elyazması şiirleri, kasketi, atkısı; geçtimiz günlerde hayatını kaybeden tarihçi yazar Halil İnalcık’ın çalışmaları görülebilecekler arasında.
 
CUMHURİYET TARİHİ ESERLERİ DE VAR
Serginin son bölümünde İş Bankası Kültür Yayınları’nın çocuk yayıncılığı serüvenini anlatan özel çalışmaların yanı sıra ‘Arıburnu 1915’ kitabını oluşturan Çanakkale Savaşı’na ait Anzak, İngiliz ve Türk askerlerinin eşyaları, havada çarpışan kurşunlar, belgeler, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan mühürlü bir harita, büyüteç, top mermisi başı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bir emir belgesi sergilenenler arasında bulunuyor.
tr_TRTurkish