Interpol “The Black EP” İle İlk Albümünün Yirminci Yılını Kutluyor

New York doğumlu efsanevi alternatif rock grubu Interpol, 2002’deki ilk stüdyo albümü “Turn On the Bright Lights”ın yirminci yıl dönümünü kutlamak adına albümü canlı çaldıkları kült klasiği bir kaydı dinleyicilerle buluşturuyor.

Albüm single’larından “Obstacle 1” dahil ilk albümünden diğer birçok şarkı daha önce duymadığımız şekilleriyle ulaşıyor kulaklarımıza.

Black Sessions adı altında gerçekleşen kayıt, 2002 yılında Paris’te Radio France içinde yer almış, Ağustos 2003’te sınırlı sayıda “The Black EP” olarak CD’ye basılmıştı. Şimdi aynı EP, kayıttan en sürükleyici altı şarkıya yoğunlaşmış şekilde üçlünün resmi kataloğuna dahil oluyor.

Interpol, gitarist Daniel Kessler ve o dönemde New York Üniversitesi’nde okuyan davulcu Greg Drudy’nin ilk stüdyo seanslarında hayat buldu. Kessler’ın aynı üniversiteden arkadaşı Carlos Dengler bas ve klavyeci olarak grubu dahil olduktan sonraysa vokalde de Paul Banks’le beraber ilk formasyonları tamamlanmış oldu.

Daha sonra davulda Sam Fogarino’yu tercih eden ve nihayetinde trio olmaya dönen oluşum, Matador Records’la anlaştıktan sonra çıkardıkları ilk albümle büyük ses getirdi. İlerleyen yıllarda, yine “Turn on the Bright Lights” başta olmak üzere 2004 çıkışlı “Antics” ve 2007 çıkışlı “Our Love to Admire” albümleri ve “Evil” gibi tekliler, grubu alternatif rock’ın yıldızlarından biri haline getirdi. New York’lu dönemdaşları The National ve The Strokes’la bağlantılarının yanı sıra, Joy Division ve Television gibi grupların post-punk ritmikliğini ve manikliğini, grubun takım elbise üniformalarının ima ettiği koyu bir ciddiyetle birleştirmeleri dikkat çekti.

 “The Dark EP”yle grup, şüphesiz bir yandan dört yıldan sonra ilk albümleri olan 15 Temmuz 2022 çıkışlı “The Other Side of Make-Believe” ile geleceğe bakarken, bir yandan da ilk albümlerinin tarihi niteliğini kutlamayı arzuluyor.

 “The Black EP”, baş teklisi “Obstacle 1” şarkısının canlı versiyonuyla 18 Ağustos’ta Beggars Group desteğiyle ve Türkiye’de GRGDN Müzik iş birliğiyle tüm dijital platformlarda yerini aldı.

tr_TRTurkish