İnternet güvenliği lav lambalarına emanet

İnternette gezinirken web trafiğinizi şifreleyen nedir? Süper bir bilgisayar tarafından geliştirilmiş bir algoritma mı? Aslında, ziyaret ettiğiniz site cybersecurity firması Cloudflare tarafından şifreleniyorsa, etkinliğiniz lav lambalarının bir duvarından başka bir şey tarafından korunmuyor. İnternetin güvenliğini korumanın daha sıra dışı bir yolu olamazdı.

Tom Scott

Cloudflare koruması, aralarında Uber, OKCupid veya FitBit gibi internet sitelerini de içeren uluslararası trafiğin yaklaşık yüzde onunu kapsıyor. Şirketin San Francisco merkezindeki renkli lav lambaları duvarı da rasgele kod üreten şey olabilir. Duvarda, çeşitli renklerde yüzden fazla lav lambası bulunuyor ve onların rastgele desenleri, bilgisayar korsanlarının verilere erişmesini engelliyor.

Lav lambalarında kabarcıklar dönüp dönerken tavandaki bir video kamera, öngörülemeyen değişikliklerini izliyor ve görüntüleri bir bilgisayara bağlayarak rasgeleliği parçalanması çok zor bir koda dönüştürüyor.

Neden bilgisayar tarafından üretilen kod yerine şifreleme için lav lambaları kullanıyorlar?

Bilgisayar kodları nispeten öngörülebilir modellere sahip makineler tarafından oluşturulduğundan, bilgisayar korsanlarının algoritmaları tahmin etmeleri ve bunun güvenlik riskini doğurması mümkün. Öte yandan, lav lambaları fiziksel dünyadaki saf rastgele denklemi koda ekleyerek korsanlar tarafından kırılmasını neredeyse imkânsız hale getiriyor.

Tom Scott

kapak fotoğrafı: Tom Scott

atlasobscura.com

tr_TRTurkish