İnsanlığın İzinde 7 Yıllık Yolculuk

Paul Salopek 53 yaşında Pulitzer ödüllü bir yazar ve gazeteci. Chicago Tribune ve National Geographic gibi prestijli yayınlar ile çalıştı, 2 Pulitzer ödülü sahibi. İlkini 1998 yılında İnsan Genomu Çeşitlilik Projesi (Human Genome Diversity Project)  hakkında yazdığı bir makale ile ve ikincisini de 2001 yılında Afrika kıtasında yaygın siyasi çekişmeler üzerine yaptığı bir çalışma ile kazandı.  Onun  2013 yılında başladığı bir proje ise muhtemelen yaptıkları arasında en çok hatırlanan olacak.

2013 yılının Ocak ayında, yedi yıl sürecek bir yolculuk için Etiyopya’dan yola çıkan Salopek, gezegenin etrafında 21 bin mili katederek 60 bin yıl önce Afrika’dan göç eden ilk atalarının ayak izlerini yürüyerek sürdü. Projenin adı: “Out of Eden Walk”.

Salopek başlangıç Noktası olarak Etiyopya’yı seçti çünkü bilinen en eski insan kalıntılarından bazıları oradaydı. Homo Sapiens İdaltu keşfedildi ve Etiyopya’ya ait olduğuna inanılan, bu gün dünyanın her yerine yayılmış ve çeşitliliğe sahip türümüzün binlerce yıl önce Afrika’yı terk ettiğine inanılıyor.

Etiyopya’dan başlayan yolculuk onu Ortadoğu’ya götürdü, sonra Asya’yı boydan boya geçti ve aşağıda Şili’nin Tierre del Fuego’sundan Amerika’nın batı kıyılarına kadar dolaştı… Proje, National Geographic, Pulitzer Kriz Haberleri Merkezi ve Knight Foundation tarafından desteklendi.

Salopek’in odağı “Yavaş Gazetecilik” dediği bir fikir. AP’ye verdiği bir röportajda “Bizim sık sık uçtuğumuz ya da kara yolu ile gittiğimiz yerler sadece anlatılmamış hikâyeler yok, aynı zamanda o hikayelerin bugünün hikâyeleriyle arasında dokusal bir bağ da var.” diyor ve bu hikâyeler için “Keşfetmek için yavaştan alın” diye nasihate bulunuyor.

“Yavaş gazetecilik benim çok hızlı giderken kaçırdığım gizli şeyleri görmeme izin veriyor”.

Yolculuğu, onun karşısına düzinelerce kontrol noktası ve sınır çıkarıyor. O, binlerce hikâyeyi dinlemek için sayısız dil ve sayısız etnik çeşitlilikle karşılaşıyor.

Fazla tempolu dünyamızda, aşırı bilgi yüklemesi ve anlık hazlar için giderek artan taleple çoğumuz gerçek insanlarla gerçek iletişimler kurma yeteneğimizi ve hatta ilgimizi kaybettik. Salopek ise onu takip eden küçük bir azınlık için kısa bir süreli bile olsa bunu değiştirmeyi umuyor

Salopek’in web sitesinin güncellemeleri bazen 100 milde ya da daha fazlasında yapılabiliyor.  Out of Eden Walk projesi, 60 bin yıllık gelişim aşamalarında insan çeşitliliği, tarihi, kültürü ve çatışmanın bir karışımı olacak.  Salopek, köylüler ve serserilerle, çiftçiler ve balıkçılarla, askerler, tüccarlar ve dilencilerle takılıyor ve çoğumuzun farklı bildiği, asla bilmediği ya da umursamadığı o yüzlerin ve yerlerin kronolojisini çıkarıyor.

Paul Salopek’in macerasını buradan takip edebilirsiniz.

Türkiye’de Dicle nehrine bakış

2_Out of Eden Walk around the world

Eski Şehre yukarıdan bakış, Kudüs

3_Out of Eden Walk around the world

2500 yaşındaki küçük Gürcü kasabası Mtskheta, Avrupa ve Asya’nın birleştiği yerin yakınında

4_Out of Eden Walk around the world

Paul Salopek’in dünya etrafındaki 7 yıllık yolculuğu Etiyopya’dan başladı ve Ortadoğu’yu baştan başa aşarak Asya’ya uzandı, Alaska üzerinden geçti ve Amerika’nın Batı kıyısından aşağı indi.

5_Out of Eden Walk around the world

tr_TRTurkish