İnsan Hakları 2016 Ödülleri Kazananı: Angélique Kidjo

Angélique Kidjo, uzunca süredir bir nesle ilham veren ve onları etkileyen sanatçılar arasında üst sıralarda yer alıyor. Ama son zamanlarda benzerleriyle ortak bir noktası daha oldu:  Nelson Mandela, U2, Ai Weiwei, Daw Aung San Suu Kyi, Peter Gabriel, Harry Belafonte, Malala Yousafzai ve daha birçokları gibi Uluslararası Af Örgütü’nün İnsan Hakları ödülünü aldı.

Angélique Kidjo’nun sesi,  kadın sünneti şiddetine karşı sözcülüğünde, Afrika’da yaşan kadınlar için eğitim hakkı verilmesinde (The Batonga Foundation) ve insan hakları (Africa for Women’s Rights) konusunda büyük rol oynadı.

Benin doğumlu Kidjo, sanat konusunda köklü bir aileden geliyor. Ailesi, Kidjo ve kardeşlerinin müzik kariyeri yapmaları konusunda teşvik ettiler. Ailesinin de desteğiyle yıllar içinde Kidjo’nun müzik kariyeri hızla ilerledi ve hükümetin dikkatini çekecek kadar ivme kazandı. Hükümet, politik gündemlerine uygun, halkı teşvik edici marşları Kidjo’nun kaydetmesi için baskıcı girişimlerde bulundu. Bu Kidjo’nun müziğini özgürce ifade etmesini engelleyen ve kısıtlayan bir durumdu.

Benin’de kalması halinde müzikal kariyerinin geleceğini çevreleyen komplikasyonları düşünerek 1980’li yılların başlarında Paris’e kaçmaya karar verdi. Bugün ise Angélique Kidjo’nun bir katalizör görevi gören insan hakları konusundaki çalışmaları göz önüne alındı ve ödüllendirildi. Uluslararası Af Örgütü’nün bu yılki ödülleri şu gruplar ve hareketler arasından paylaşıldı: LUCHA, Le Balai Citoyen ve Y’en a Marre.

Ödül töreni 28 Mayıs 2016’da Dakar, Senegal’de gerçekleşti.

Birkaç şarkısı ile dinleyerek bu mücadeleci sanatçıyı analım.

Angelique Kidjo – Malaika

Angelique Kidjo – “Agolo”

tr_TRTurkish