İngiltere Sahilinde 150 Milyon Yıllık Deniz Canavarı Kafatası Bulundu

Dinozorlar dünyada dolaşırken hayatın nasıl olduğunu hayal etmek zor ama arada bir yeni bir keşif, bu antik canlıların resmini çizmemize yardımcı oluyor. En son ortaya çıkan heyecan verici buluntulardan biri, erozyon ve hava koşulları nedeniyle fosil keşifleri için popüler bir alan olan güney İngiltere’deki Jura Sahili’nde meydana geldi. Kayalıklardan dev bir deniz canavarına ait devasa bir kafatası çıkarıldı ve bir araya getirildi ve daha önce bilinmeyen bir pliosaur türü ortaya çıkarıldı.

Velociraptorlar ve tyrannosaurus rex’ler karadaki korkunç yırtıcılar olarak bilinirken, pliosaurlar ölümcül su altı yaratıklarıydı. Bazı türlerin uzunluğunun 12 metre olduğu biliniyor ve bulunan yeni kafatasının tek başına 1,8 metreden fazla olması, bu canavarın vücudunun geri kalanının ne kadar büyük olabileceğine dair spekülasyonlara yol açıyor.

Birleşik Krallık’taki The Etches Collection’ın kurucusu paleontolog Steve Etches “Üzerinde çalıştığım en iyi fosillerden biri. Onu benzersiz kılan şey tamamlanmış olması. Alt çene ve üst kafatası, hayatta olduğu gibi birbirine geçmiş durumda. Dünya çapında bu düzeyde ayrıntıya sahip neredeyse hiç örnek bulunmuyor ve eğer öyleyse, pek çok parça eksik, halbuki bu, biraz çarpık olmasına rağmen, tüm kemikleri mevcut” diyor.

Çeneye bağlı 130 diş yerli yerinde ve arkadakiler avını parçalamasına yardımcı olmak için çıkıntılarla kaplı. BBC, pliosaur’un 33.000 newtonluk ısırma kuvvetini tyrannosaurus rex’in 45.000 newtonluk ve günümüz timsahının 16.000 newtonluk ısırma kuvvetiyle karşılaştırıyor. Karadaki komşusu kadar güçlü olmasa da pliosaur, özellikle günümüz yırtıcılarıyla karşılaştırıldığında kesinlikle dikkate alınması gereken bir güçtü. Bristol Üniversitesi’nden Dr. Andre Rowe şunları ekliyor: “Hayvan o kadar büyüktü ki, bence kendi alanına girecek kadar talihsiz olan her şeyi etkili bir şekilde avlayabilirdi.”

The Etches Collection: Website | Twitter | Instagram | YouTube
NPRIFL Science

tr_TRTurkish