İmparatoriçe Joséphine hakkında 7 gerçek

Napolyon Bonapart’ın ilk eşi Fransa İmparatoriçesi Josephine, 29 Mayıs 1814’te öldü. İmparatoriçenin fırtınalı bir hayat sürdüğü söylenebilir. Ridley Scott’ın Napoleon filmiyle bir kez daha gündeme düşen Josephine hakkında bazı bilgiler derledik. İyi okumalar.

1-Napolyon, Josephine’in ikinci kocasıydı. İlki, Alexandre de Beauharnais, 1794’te Terör Hükümdarlığı sırasında giyotinle idam edildi.

2-Josephine daha sonra çeşitli önde gelen siyasi figürlerle ilişkiler yaşadı ve 1795’te Napolyon’un metresi oldu. 1796’da evlendiler.

3-Genelde ‘Rose’ olarak tanınıyordu ama Napolyon ona ‘Josephine’ demeyi tercih ediyordu: Joséphine de Beauharnais adı hiçbir zaman var olmadı – en azından kendi yaşamı boyunca. Josephine, ailenin servetini çarçur eden bir kumarbaz olan Joseph Tascher de La Pagerie’nin en büyük çocuğuydu. 23 Haziran 1763’te Marie-Joseph-Rose olarak doğdu, ailesi onu Yeyette olarak tanıyordu ve yetişkinlikte sadece Rose veya Marie-Rose olarak biliniyordu. 1779’da Beauharnais Vikontu Alexandre ile evlendiğinde Vikontes de Beauharnais oldu. Ona Joséphine demeyi tercih eden Napolyon’du ve onunla tanıştıktan kısa bir süre sonra Joséphine Bonaparte oldu. Joséphine de Beauharnais, tarihin geriye dönüp bakıldığında bahşettiği, hayattayken kullandığı isimlerin bir birleşimidir.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

4-Napolyon, 1810’da Josephine’den hiç çocuk doğurmadığı için boşandı: Joséphine’in Alexandre ile evliliği mutlu olmasa da yine de verimliydi: çiftin iki çocuğu vardı, bir oğlu ve bir kızı. Ayrılmalarının ardından kızları Hortense (10 Nisan 1783 doğumlu), Joséphine’in yanında kalırken, oğulları Eugène (3 Eylül 1781 doğumlu) sonunda Alexandre’ın yanında yaşamaya başladı. Her iki çocuk da hayatı boyunca annelerine yakın kaldı. Napolyon üvey çocuklarına düşkündü, onlara kendi çocukları gibi davranıyordu ve Eugène askeri seferlerinde sık sık ona eşlik ediyordu. Joséphine’in Napolyon’la ilişkisi bocalarken, kendi durumunu istikrara kavuşturmak için Hortense ile Napolyon’un erkek kardeşi Louis arasında bir evliliği teşvik etti. Sendika Joséphine’i kayınbiraderinin kayınvalidesi yaptı ve Louis Hollanda Kralı olunca Hortense Kraliçe oldu.

5-Napolyon’un son sözlerinin şu olduğu söyleniyor: “France, l’armée, tête d’armée, Joséphine” (Fransa, Ordu, Ordu Başkanı Joséphine).

6- İmparatoriçe Josephine güllere tutkuyla bağlıydı ve gül yetiştiriciliğinin tarihini ilk olarak o yazdı.

7-Joséphine, Napolyon’la arasındaki yaş farkını azaltmak için evlilik cüzdanındaki doğum tarihini değiştirdi: Kısa bir flörtün ardından Napolyon ve Joséphine, 9 Mart 1796’da Paris’te, belediye binasında evlendiler. Nikah, Napolyon’un iki saat geç geldiği aceleye getirilmiş bir olaydı. Joséphine 32, Napolyon 26 yaşındaydı; Yaş farkı, her ikisinin yakın yaşta görünmeleri için evlilik cüzdanındaki doğum tarihlerini değiştirmelerine yol açtı. Joséphine dört yıl çıkardı ve Napolyon 18 ay ekledi.

görsel: Joséphine de Beauharnais. / Photo Josse/Leemage/GettyImages

tr_TRTurkish