İlk “SoccetBall” Dünya Kupası Paris’te

2010’da, dünya hareket ederken enerji üreten bir top olan Soccet ile tanıştı. Ancak bu girişimden on yıl önce, SoccetBall adında bir spor, Çad’daki bir köy olan Laï’de,  Rob Brannon tarafından icat edildi.

Bir dilbilimci ve öğretmen olan Brannon, çocuklara Fransızca öğretmek için ailesi ile Çad’da yaşıyordu. Karşısında 12 çocuk vardı ve Brannon onlara Fransızca öğretmeye başladı. Bazen onları futbol ya da basketbol oynamak için dışarı çıkarıyordu. Fakat kısa bir süre sonra her iki omuzda şiddetli ve kronik tendinit gelişti ve onu potaya top atamaz hale getirdi.

Brannon, umutsuzluğa kapılmak yerine yeni bir fikir geliştirmek için uğraştı ve topu çembere elleriyle fırlatmak yerine bunu ayağı ve kafasıyla yapabileceğini keşfetti. Bu yeni oyun, futbolun ve basketbolun dâhice bir karışımıydı.

Arka paneli olmayan büyük boy bir basketbol potası oluşturduktan sonra, 12 çocukla bu yeni sporu başlattı. Oyuna ilk başladıklarından itibaren SoccetBall bir topluluk tarafından edildi ve oyun kısa zamanda mahallenin yeni çılgınlığı haline geldi.

Şu anda dünyanın birçok yerinde popüler olan sporun artık kuralları ve Uluslararası SoccetBall Federasyonu adında bir federasyonu var. İlk soccetball Dünya Kupası’nın ev sahibi ise Paris.

Soccette

kapak fotoğrafı: Socette

konbini.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish