İhmale Gelmez Bir Metal Akşamı: Sepultura Bir Kez Daha İstanbul Sahnesinde

Thrash metal kulvarının dev ismi Sepultura İstanbul sahnesini sallamaya hazırlanıyor.

80’lerin ortasında Brezilya’nın metal dünyasına bir hediyesi olarak müzik dağarcığına katılan topluluk zamanla tropik kuşağın ve bulunduğu coğrafyanın kültürel unsurlarıyla şekillendirdiği müziğiyle metal sahnesinde ayrıcalıklı bir yerin sahibi oldu.

“Morbid Visions” (1986) ve “Schizophrenia” (1987) albümleriyle dikkatleri üzerine çeken topluluk, “Beneath the Remains” (1989) ile yumruğunu masaya indirmiş “Arise” (1991) albümüyle ise tepe noktasına ulaşmıştır. Tarihler 1993’ü gösterdiğinde ise “Chaos A.D.” yayımlanır ve artık Sepultura iyiden iyiye küresel büyüklükte bir grup olmuştur.

1996 tarihli “Roots” sonrası önce kurucu üyelerden Max Cavalera iki yıl sonraki “Against”in ardından da biraderlerden Igor Cavalera’nın ayrılması grupta ve metal dünyasında bir deprem etkisi yaratmakla beraber dinleyici kitlesini de ikiye böler. Cavalera kardeşler olmadan Sepultura düşünülemez diyenlere karşın topluluğu takip etmeyi sürdürenler de azımsanmayacak sayıdadır. Mikrofon başına geçen ve zamanla kendini ispat eden Derrick Green’in başarısı ile topluluk, en son 2017’de piyasaya sürdüğü ve müzik çevrelerince büyük beğeniyle karşılanan “Machine Messiah” albümüne değin metal sahnesindeki varlığını güçlendirerek sürdürür.

En son geçtiğimiz yaz Zeytinli Rock Festivali’nde sahne alan topluluk, %100 Metal kapsamında Vera Müzik organizasyonuyla 30 Nisan’da, IF Performance Hall Beşiktaş’ta bu defa İstanbul sahnesini sallamaya hazırlanıyor.

Bu ihmale gelmez metal akşamında yerinizi almak için şimdiden harekete geçmekte yarar var.

tr_TRTurkish