Ian Curtis’in Manchester’daki Duvar Resmi Dünya İntiharı Önleme Günü İçin Yeni Yerinde Yeniden Yaratıldı

Manchester’daki Ian Curtis duvar resmi, orijinalinin geçen yıl örtülmesinin ardından yeni bir yerde yeniden yaratıldı.

Joy Division solisti ve Manchester müzik sahnesinin sembol isminin orijinal portresi Ekim 2020’den bu yana Port Street’teki bir evin yan tarafında yer alıyordu, ancak geçtiğimiz ağustos ayında Rapçi Aitch’in ilk albümü ‘Close To Home’u tanıtan bir Amazon Music reklamıyla değiştirilince Joy Division hayranlarının tepkisini çekmişti.

Şimdi, hayranlarına duvar resminin şehre geri döneceği sözünü verildikten sonra, yerine yeni bir yerde bir yenisi ortaya çıktı. Resim meclis üyelerinin yeni sanat eserinin Piccadilly Tren İstasyonu yakınlarındaki bir barın yan tarafına yerleştirilmesi için listelenmiş bina onayı vermesinin ardından geldi.

Yeni duvar resmi Akse P19 adlı bir sanatçı tarafından yapıldı ve sanatçı hafta sonu boyunca esere son rötuşları yaptı. Dünya İntiharı Önleme Günü olan 10 Eylül’de tamamlandı ve 1980 yılında intihar ederek ölen Ian Curtis’e saygı duruşunda bulunuldu.

Eser, Manchester müzik ve zihinsel sağlık festivali Headstock ve Aitch’in menajerlik şirketi tarafından yaptırıldı. Fairfield Caddesi’ndeki Star and Garter pub’ın yan tarafına yapılması için izin verilmesinin ardından 4 Eylül Pazartesi günü çalışmalara başlanmıştı.

Photo Credit: Christopher Furlong/Getty Images

NME.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish