Huzurun Köyü: Giethoorn

Hollanda’nın Overijssel eyaletinde bulunan bu küçük ve şirin kasaba “Kuzey’in Venedik’i” olarak bilinir. Yürüyüş yolları, bisiklet parkurları ve köyün içinden geçen dar nehirleriyle kasaba bir masal diyarı gibidir.

Giethoorn’da yaklaşık 2600 insan yaşıyor ve ulaşım yalnızca tekneler ve bisikletlerle sağlanıyor. Sessiz motorları ile “Fısıldayan Tekneler” gürültü kirliliğinin masal kentine taşmasını önlemek için en yaygın seyahat aracı olarak kullanılıyor.

Kasaba bundan neredeyse bin yıl önce, 1200’lü yıllarda, turba olarak bilinen topraklarda bulunan değerli malzemeyi taşımak isteyen yerleşimcilerin bataklık boyunca siperler kazmasıyla yaratıldı.

Yüzlerce yıldır Hollanda’nın gizli hazinesi olarak gözden uzakta gizlendikten sonra, kasaba en sonunda 1958 yılında Fanfare filmine ev sahipliği yapınca tanınmaya başladı.

Giethoorn, Hollanda

Yolu olmayan köy, Avrupa’nın kalabalık metropollerinin telaşlı sahnelerinden, sadece araçlara limit getirerek değil aynı zamanda sanayinin etkisi ve kirliliğin varlığında uzak durarak da kaçınmıştır.

Anlaşıldığı üzere, turizm ise Giethoorn yerel ekonomisinde önemli bir rol oynar.

Şehri çevreleyen 90 kilometrelik kano parkuru, beton şehirlerin karmaşasından kaçan hevesli gezginlere konaklama, yemek rehberli turlarla da birlikte sıcak bir tat verirken aynı zamanda kasabanın sakin yaşam tarzının korunmasını da sağlar.

Giethoorn, Hollanda

Giethoorn, Hollanda

Giethoorn, Hollanda

Giethoorn, Hollanda

Bunun yerine yolların 5_canals

Bunun yerine yolların 4_canals

Fotoğraflar: Martien Janssen

tr_TRTurkish