Hunan’daki kentsel dönüşümde geçmişin hafızası “Sealing”de saklanıyor

V Stüdyo anıların saklanabileceği bir kentsel dönüşüm projesi önerisinde bulundu: Yıkılmış bir şehrin anılarını korumak için yaratılan bir sanat eseri. Yerleşim, Hunan Eyaleti’nde bulunan Changde’deki Yuan nehrinin sağ kıyısında bulunan bir gecekondu kasabasında.

v studio perpetuates shanty town debris through functional memorials

Gecekondu bölgesi yakın zamanda modern bir yerleşim haline gelecek. Projenin tasarımcısı bölgenin bu günlerde üzüntüye sebep olan kalıntılarla dolu olduğunu söylüyor. Her ailenin yıkılan evinin bambaşka malzemelerden yapıldığı görüldü. Her yıkıntı ailelerin tercihlerini, zevklerini ve ekonomik durumlarını temsil ediyor. Sealing adı verilen proje, bu mikro ifadeleri korumayı hedefliyor.

v studio sealing memorials debris designboom

Tasarım ekibi, her şeyden önce enkazdan yapı ve dekorasyon malzemeleri topluyor ve GPS konumu teyit edilen evin ve sahibinin bulunduğu yeri belirliyor. Yeterli malzeme toplandığında, enkaz çimento ile mühürleniyor ve bir küp haline getiriliyor. Kurumadan sonra küpün her iki tarafı kesiliyor ve böylece iç malzeme görünür oluyor. Son adımda toplanan hane halkı bilgileri ‘Sealing’in üzerine yazılıyor.

v studio sealing memorials debris designboom

v studio sealing memorials debris designboom

inhabitat.com

tüm fotoğraflar: 5vstudio.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish