Hırsızlar Galeri Sahibinin Milyon Dolarlık NFT Koleksiyonunu Çaldı: “Tüm Maymunlarım Gitti”

“Hacklendim. Bütün maymunlarım gitti.”

New York’taki Ross + Kramer Galerisi’nin sahibi Todd Kramer, 30 Aralık’ta silinen bir tweet’te, “Bu az önce satıldı lütfen bana yardım edin,” diye yazdı. Bir kimlik avı dolandırıcılığı kurbanı olan Kramer’un sahip olduğu “Bored Ape Yacht Club” koleksiyonundan dört maymun da dahil olmak üzere toplam 2,2 milyon dolar değerinde, 15 NFT’lik Ethereum cüzdanı boşaltılmıştı. Hırsız, Kramer’in koleksiyonundaki birçok parçayı satmış görünüyordu ve Twitter kullanıcıları Kramer’in kötü şansıyla alay etmekteydi.

@anarchy_shark adlı bir kullanıcı, “Keşke yatırımlarınızı hırsızlık ve dolandırıcılığa karşı sigortalatabilecek bir tür düzenleyici makam olsaydı,” yazdı.

Ama sonunda alıcıların ve NFT platformu OpenSea’nin yardımıyla Kramer, NFT’lerinin birçoğunu geri alabildi. Silinen gönderiden beş saat sonra, bir tweet’e şunları yazdı: “Güncelleme.. Tüm Maymunlar döndu,,. Opensea ekibinin onaylamasını bekliyorum,,, alınan dersler. Sağlam bir cüzdan kullanın…”

OpenSea’nin katılımı büyük tartışmalara yol açtı. Bazı kullanıcılar NFT’lerin bazılarını “dondurduysa” gerçekten merkezileştirilemeden söz edilemeyeceğini ve platformda satılamaz hale getirdiklerini iddia etti. Bazılarıysa, OpenSea’nin kullanıcının NFT ile yalnızca kendi siteleri üzerinden etkileşim yeteneğini dondurduğuna dikkat çekti. Bu durumda yine de başka bir yerde satın alınabilir ve satılabilirlerdi. Ne OpenSea ne de Kramer yorumlara yanıt vermedi.

NFT’lerin değeri arttıkça kimlik avı dolandırıcılıkları sıklaştı. Bununla birlikte, bilgili kullanıcıların çoğu, soğuk cüzdan olarak da bilinen, fiziksel olan ve yalnızca fişe takılıyken ve etkileşim halindeyken internete bağlanan cüzdan kullanarak kendilerini koruyabilirler. Kramer, sürekli internete bağlıydı ve dolayısıyla daha savunmasız olan sıcak cüzdan kullanıyordu. Ancak, kimlik avı dolandırıcılığından daha yaygın olanı, farklı tür bir hırsızlık. Bazı insanlar, kendi yaratmadıkları NFT’leri sanat eseri yapmaya başladılar; bu, henüz üstünden gelinebilecek bir sorun değil.

artnews.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish