Hint-Nordik sentezi bir müzik projesi “Nordic Raga”

 

Nordic Raga, Kuzey Hint müziğinin doğaçlama özelliklerini keman sanatçısı Jyotsna Srikanth’in ellerinde Nordic halkının gelenekleri ve sesleriyle birleştirerek büyük bir hassasiyet ve müzikal virtüözlükle iki zengin müzik geleneğinin taşıyıcılığını yapıyor.

Müzik basını da Nordic Raga’ya övgülerini sunmayı ihmal etmiyor:

‘Bu yeni ve rahatlatıcı bir şey ‘Evening Standard

‘Güçlü, ince, görkemli ve gerçekten de kültürel olarak önemli’ fROOTLAR

‘Nordic Raga, Hint ve İsveç seslerinin sorunsuz bir kombinasyonunu sunuyor’ PopMatters

‘Büyüleyici bir füzyon’ Songlines

Dan Svensson ve Pär Moberg bu proje için bir araya geldiğinde isim konuşunda hiç tartışmadılar. Neyse ki, Nordic Raga adı yaptıkları şeyi tam manasıyla anlatıyor: İskandinav halkının ölçü ve ritimleriyle, Güney Hint Klasik ya da Karnatik müziğinin doğaçlama geleneğinin karışımı. Bu albüm, iki zengin müzik geleneğini büyük bir derinlikle aktarıyor. Geçmişi ve sesleri bir araya getirerek sanatsal bütünlüğe hassas bir şekilde sağlıyor.

Dörtlünün yukarıda bahsedilen iki kurucu üyesi İsveçli Dan perküsyon ve vokallerde, Pär ise saksofon, flüt ve hatta didgeridoo çalarken görülebiliyor. Onlara, Hindistan Karnatik kemanının gerçek bir ustası olan Bangalore doğumlu Jyotsna Srikanth eşlik ediyor. Mats Edén ise Ortabatı İsveç’in Värmland geleneğine dayanan bir kemancı ve 1970’lerden beri İsveç halk müziğinin yeniden canlandırılmasında büyük etkisi var.

 

worldmusic.net

tr_TRTurkish