Himalayaların Bal Avcıları: Gurung Kabilesi

Belgesel gezi fotoğrafçısı Andrew Newet son olarak Nepal’in merkezine doğru bir yolculuk yaptı. Orada, antik bal avcılığı zanaatini belgelemek üzere, Gurung kabilesi insanlarıyla iki hafta geçirdi. Newey bu fotoğraflarda bu gelenekle ilgili risk ve becerileri belgeledi. İp merdivenler üzerine tehlikeli şekilde tüneyen bal avcıları bal toplamak için hayatlarını riske atıyor ve daha sonra yere inen sepetler içinde Himalaya uçurumlarındaki kapalı peteklere vurmak için sadece tangos olarak bilinen uzun çubukları kullanıyorlar.

Netlikle ve özen göstererek çekilmiş bu çarpıcı fotoğraflar sadece Gurung kabilesinin bal avcılığının eşsiz yaşam tarzına bir bakış açısı sunmakla kalmıyor aynı zamanda bu eski geleneğin ölümünün kaydına da tutuyor.

Bal avcılığını tehdit eden çok etken var: iklim değişikliği nedeniyle sayısı azalan bal arıları; kabile gençlerinin bu zanaati öğrenmedeki isteksizliği nedeniyle azalan avcı sayısı; Himalaya balının artan tıbbi itibarı sebebiyle balın diğer ülkelere satılabilmesi için bal toplama hakkının hükumet tarafında kabile insanları yerine yüklenicilere verilmesi; ve ticarileşen zanaatin turistlere bal avı turları sunmasıyla geleneksel bal avcılığı için kaynakların tükenmesine yol açması.

mymodernmet

tr_TRTurkish