HIM Solisti Ville Valo’nun İlk Solo Albümü “Neon Noir” Yayında

Fin gothic rock grubu HIM’in solisti Ville Valo’nun ilk uzun metrajlı solo albümü “Neon Noir”, UMG/Spinefarm ve Heartagram Records iş birliğiyle 13 Ocak’ta dinleyiciyle buluştu.

VV takma adıyla Mart 2020’de paylaştığı EP “Gothica Fennica Vol. 1”in ardından gelen uzun metrajlı solo albümünün ilk ipucunu nisan ayında paylaştığı “Loveletting” ile veren Valo, geçen eylül ayında ise albümden çıkan ikinci single “Echolocate Your Love”ı paylaşmıştı. En son kasım ayında kulaklarımıza ulaşan şarkı “Foreverlost” ise albüme dair fikirleri şekillendirmişti.

Ville Valo “Neon Noir”ın ilhamıyla ilgili olarak Kerrang’a şunları söylemişti:

İntihara meyilli olarak adlandıramam ama çoğu şey pandemi sırasında yazılmıştı ve üzerime güneş ışınları pek vurmuyordu. Herkes zihinsel bataklıktaydı. Zor zamanlardı. Bu albüm benim için cankurtaran simidi gibiydi. Bana her sabah uyanıp başka bir şey üzerinde çalışmak ve dünyayı dışarıya kapatmaya çalışmak için bir sebep verdi. Müzik üzerinde çalışırken, belki bir dereceye kadar bencilceydi ama aynı zamanda bir hayatta kalma meselesiydi.”

Görünüşe göre insanlığın tüm bu saçmalıklardan biraz nefes alması gerekiyor, ben de dahil. Bu yüzden tüm bu hayal kırıklığını kâğıda dökmeye çalıştım. Ve eğer aşk, karanlık ve bunun gibi her türlü şey, bunun nedeni muhtemelen benim kelime dağarcığım olduğu içindir. Umarım, kelimeler bu sefer yeni bir düzende yeniden düzenlenmiştir. Ama tamamen farklı bir şey yapmaya çalışıyorum çünkü bu bana hiç mantıklı gelmiyor.”

Ville, Metal Hammer söyleşisinde ise “Yeni malzemeler şüphesiz ki Hım’e benziyor. Ama şarkıların çoğunu ben yazdım, bu yüzden bunun sorumlusu benim” diyor ve yeni albümü şöyle tanımlıyordu:

Benim için HIM’den sürekli bir yolculuk. Pek çok insan solo projelere geçtiğinde geçmişten uzaklaşmak, köprüleri yıkmak ve solo kariyerlerini başlatmak ister. Benim için farklı. VV, HIM ile gelecek arasında bir köprü kurmamdır. ‘Neon Noir’ işte budur.”

tr_TRTurkish