Hayvanlar ve Bitkiler İnsan Kılığında Olsaydı Ne Giyerdi?

Yaban hayat ve çiçek buketlerinin modaya uygun giyindiği yeni portreler…

Uzun soluklu portre serisi Second Skins’de sanatçı Miguel Vallinas, “Eğer insan kılığında olsaydı hayvanlar ne giyerdi”, diye hayal ettiği kurgusal gardırobu yaratmak için başlangıç noktası olarak yaban hayatın portrelerini kullanmıştı.

Vallinas’ın her bir fotoğraf için mükemmel renkler ve dokular seçmek gibi bir yeteneği var. Second Skins’de de hayvanları, karakterin net bir algısını oluşturarakve sıradışı bir özgünlükle yerlerine yerleştirdi.

Yüzeyde, Second Skins gülümseten mizahi bir seri gibi görünse de biraz derine inildiğinde Vallinas’ın hayvan krallığının insan doğası hakkında biraz daha fazla görüntü ortaya koyma çabasına ulaşılır.

retrato-2

Bizler genellikle insanları görünüşlerine göre yargılar ve kafamızdaki hikâyeleri sadece gördüğümüze dayanarak oluştururuz.

Vallinas da kendilik algısının unsurlarını inceleyerek şunları söylüyor; “Ne olduğumuza inanıyoruz, başkaları bizi ne sanıyor, gerçekte neyiz ve ne olmak istiyoruz?”

Roots adını verdiği son çalışmasında Vallinas, Benzer şekilde son derece uygun kıyafetlerle eşleştirilmiş bitki ve çiçeklerden oluşan buketler aracılığıyla kimliği yeniden keşfediyor.

retrato-7

retrato-8

retrato-10

retrato-1

retrato-3

redo

retrato-5

retrato-6

Second-Skins-Miguel-Vallinas-1

Second-Skins-Miguel-Vallinas-12

Second-Skins-Miguel-Vallinas-4

Second-Skins-Miguel-Vallinas-11

Second-Skins-Miguel-Vallinas-14

Miguel Vallinas | Website

tr_TRTurkish