Hayao Miyazaki son filminin ardından emekliye ayrılıyor

Belki de hiçbir sanatçı, insanlığın sahip olduğu çelişkileri Japon animasyon efsanesi Miyazaki kadar sempatik ve eleştirel bir şekilde ele alamadı. O şimdi 80 yaşında ve son filmiyle birlikte emekliye ayrılıyor.

Howl’s Moving Castle, Spirited Away, My Neighbor Totoro ve Princess Mononoke gibi unutulmaz animasyon filmleriyle efsaneleşen Hayao Miyazaki, son olarak 2013’te The Wind Rises isimli filmini izleyicilerle buluşturmuştu. 2018’de Studio Ghibli Müzesi için 15 dakikalık Boro the Caterpillar isimli kısa filmi hazırlayan efsane New York Times’ın 23 Kasım tarihli haberine göre, son filminin ardından sinema ve animasyon dünyasına veda edecek.

To accompany T’s story on Miyazaki, Studio Ghibli provided rarely seen watercolor imageboards drawn by the animator himself during the development of his films. Here, a sketch of the warrior Ashitaka from “Princess Mononoke” (1997).
T’nin Miyazaki’nin hikayesine eşlik etmek isteyen Studio Ghibli, filmlerinin geliştirilmesi sırasında sanatçının kendisi tarafından çizilen, nadiren görülen suluboya resim panoları hazırladı. Burada, “Princess Mononoke”dan (1997) savaşçı Ashitaka’nın bir taslağını görüyorsunuz. Yasal haklar: Hayao Miyazaki © 1997 Studio Ghibli – ND

kapak fotoğrafı: Hayao Miyazaki, 4 Ekim 2021’de Tokyo’daki Studio Ghibli yakınlarında bulunan atölyesinin dışında fotoğraflandı. Fotoğraf hakları: Hakahiro Kaneyama

tr_TRTurkish