Hareketli Araçlarda Çatı Bahçeleri

İnsanlık kendi eliyle yok ettiği yeşil alanları telafi etmek için sıra dışı çözümler üretmeye devam ediyor. Her türlü uçuk fikir de buna dahil. Dikey bahçeler, çatı bahçeleri derken sıra trafikteki araçlara geldi. Bu çaresizliğin bizi nereye götüreceği ise meçhul. Bu durumu olumlamak isteyenler ise çevre bilincinin geliştiği iddiasında.

Dikey bahçeler, kent çiftçiliği, gerilla bahçeciliği, sadece yakın geçmişte günlük hayatımıza giren fenomenlerden sadece birkaçı. Peyzaj sanatçısı Marc Grañén, bu işi bir adım öteye taşıyor.

Marc Grañén, araçların üstünde çatı katı bahçeleri kurmayı mümkün kılmak için, çelik bir ağ içine gömülü akuaponik köpükten yapılan bahçeler kullanıyor. Çiçek yatağı, küçük çalılar ve eğrelti otlarına ek olarak dikilen küçük sulu meyvelerden oluşan sedum halıyla nemli tutuluyor. Bütün bölge daha sonra koruyucu bir ağ ile örtülüyor. Aracın çatı katındaki bitkiler, klima ünitesinden çıkan atık sularla sulanıyor ve buna ek olarak da otobüsler, çatı bahçeleri sayesinde 3,5 ° C’ye kadar soğutulabiliyor ve bu sayede klimadan bir bütün olarak tasarruf edilebiliyor.

Projenin ana hedefi; trafiğin yoğun olduğu şehirlerde karbondioksit emisyonunu azaltmak ve genel bitki örtüsünün ve biyolojik çeşitliliğin artmasına yardımcı olan yeşil alanların sayısını artırmaktır. Örneğin, Barselona’da her gün 1000’den fazla otobüs şehir genelinde dolaşıyor. Otobüs başına yaklaşık 30 m2’lik bir çatı kapasitesi ile bu, 30.000 m2’lik ek bir yeşil alan demek.

İspanyol sanatçı, her tür araçta bu bahçeleri uygulayabilmek için büyük gayret sarf ediyor. Şu ana kadar bir otobüs ve bir vana uyguladı ve bir karavan imalatçısıyla görüşmelerini sürdürüyor.

tr_TRTurkish