Hans Christian Andersen Ödülü’ne Türkiye’den İki Aday

Çocuk edebiyatının Nobel’i olarak görülen 2018 Hans Christian Andersen Ödülü’ne Türkiye’den iki isim aday olarak gösteriliyor. Yarışmaya yazar Mavisel Yener ile çizer Sedat Girgin katılıyor.

Gençler İçin Kitaplar Uluslararası Kurulu’nun (IBBY) öncülüğünde, Türkiye’de ise Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) katkılarıyla iki yılda bir düzenlenen Hans Christian Andersen Ödülü, eserleriyle çocuk edebiyatına kalıcı katkı yapmış adaylar arasından uluslararası bir jüri tarafından seçilen bir yazara ve bir çizere veriliyor.

Yarışmada Türkiye’yi temsil edecek isimlerden Mavisel Yener’in 100’e yakın roman, öykü, masal, şiir türlerinde yayımlanmış kitabı bulunuyor. Yener, çocuk edebiyatına yönelik çalışmaları ve katkıları nedeniyle aday gösterildi.

İllüstratör Sedat Girgin ise özellikle çocuk kitapları için yapmış olduğu çizimler ve çalışmalar ile biliniyor. Bugüne kadar Öfkeli Örümcek Rıza, İnatçı Kirpi Mina, Tembel Balık Sefa ve daha birçok çocuk kitabı için çizimler yapan Girgin, kişisel ve karma olarak da birçok sergide de yer almıştı.

artfanzin.com

tr_TRTurkish