Hale Karpuzcu’dan Yeni Sergi: TOY

Hale Karpuzcu’nun yeni resim sergisi “TOY” 4 Haziran- 25 Haziran tarihleri arasında Nişantaşı Türker Art’ta! Sanatçı daha önce çocuğa biçilen toplumsal rolü irdelediği  “İnsan Yavrusu” başlığını taşıyan İstanbul’daki kişisel sergisinin ardından “TOY” isimli yeni sergisiyle izleyicilerine yeni yetmelerin yolculuğuna ilişkin bir görsel şölen sunuyor.

New York ve Barcelona sergilerinde de çocuğun oyunlu dünyasıyla büyük beğeni toplayan sanatçı, yeni kurduğu dünyayı ilk kez İstanbul izleyicileriyle paylaşıyor.

Ergenlik: Dönüşümün yaşandığı devasa bir geçiş!

“TOY” oyun çocuğundan ergenlik dönemine geçen bireylerin görünen  ufak tefek sakarlıklarının, düşüp kalkmalarının yanı sıra görünmeyene içeriden bir bakışla uzanıyor. Öğrenme sürecinden duyulan mutluluğa, şaşkınlığa, isyana, kızgınlıklara doğru bir yolculuğa çıkıyor ve yeni yetmelerin pek de hoş olmayan bu süreçte  yer aldıkları oyuna odaklanıyor. Ergenlik döneminde ete kemiğe bürünen “Ben kimim?” sorusuyla tarihin koridorlarında gezinen karakterleriyle büyük bir maceraya atılıyor.

“Bana oyuncaklarınla oyna deme!” isyanı, duyabilenlerin vicdanını sızlatan “Kafam çok karışık, ne yapacağımı bilmiyorum” iç sesine ve zaman zaman büyülü dünyanın çekiciliğini kaybetmek istemediğini kendi dilinde ifade eden “Ne zaman oynayacağıma kendim karar veririm!” çığlığına dönüşüyor.

İzleyenlerin karakterler için yapabileceği hiçbir şey yok! Herkes dönüşümden nasibini alacak!

Hale Karpuzcu Toy2

What's your reaction?

tr_TRTurkish