Haiti’de Yıllar ve 54 Saniye Sonra

Başlangıçta, her şey umutsuz görünüyordu, ancak kurtulanların hayal kırıklığı ve çaresizliği geçmişim üstesinden gelerek ve mevcut durumun kontrol altına alınmasıyla giderek değişime uğradı. Bu gün yeniden doğuş hissinin kolektif arzusuyla Haiti yavaş da olsa değişiyor.

12 Ocak 2010’da, yerel saate göre 04:53’te 7 şiddetindeki korkutucu depremle Haiti’de sonsuzluk gibi gelen bir 54 saniye yaşandı.

1453299166

Felaketten geriye, yoksulluk ve umutsuzluk kaldı. 200 binin üzerinde insan ölmüş, 300 binin üzerinde yaralı varken bunlar tecavüz, kundaklama ve yağma olayları eklendi. Yaklaşık 2 milyon evsiz de mülteci kamplarında zorlu bir yaşam sürmeye başladı.

Başlangıçta, her şey umutsuz görünüyordu, ancak kurtulanların hayal kırıklığı ve çaresizliği geçmişin üstesinden gelerek ve mevcut durumun kontrol altına alınmasıyla giderek değişime uğradı. Bu gün yeniden doğul hissinin kolektif arzusuyla Haiti yavaş da olsa değişiyor.

Depremin üzerinden 5 yıl geçmiş olmasına rağmen hala 250 binin üzerinden insan evsiz, hastane ve okulların bir kısmı yeniden faaliyete geçebildi ve depremden sonra ortaya çıkan kolera salgını hala bitmiş değil.

1453299167

Binlerce insan hükümete karşı sokaklarda.

Ancak her şeye rağmen bu gün yeniden doğul hissinin kolektif arzusuyla Haiti yavaş da olsa iyiye doğru bir değişim görmek mümkün.

Bu belge niteliğindeki fotoğraf bireysel hikayeleri bir araya toplar ve kahramanlık hareketinin günlüğünü, umudun uyanışını, giderek artan katılımla bir halkın yeniden doğuşunun başlangıcını gösterir.

* * *

CERMICAL (suça karışmış gençler için bir rehabilitasyon merkezi) depremde yerle bir oldu, oradaki gençlerin çoğu depremde öldü. Bugün 110 gence ev sahipliği yapılıyor. 2014 yılında Dünya Çocuk Günü’nde organize edilen atölyeler ve tutuklular için performanslar görülüyor.

1453299170

T-Jean üç aylık ve annesi Aids olmasına rağmen, o doğum sırasında enfekte olmadı. Bir yıl süreyle, o izlenmesi gerekiyor.  Her Perşembe bulaşıcı hastalıklar ve pediatri konusunda uzmanlaşmış Jeskho hastanesine rutin testler için getirilir.

Radyo Boukman, Cité Soleil’deki tek radyo istasyonu. insanlara yardım ve destek sağlamak için yerel halk tarafından kuruldu. Her gün eğitimin önemini gençlere anlatmaya ve onları çetelere karşı bilinçlendirmeye çalışıyorlar. Bu yüzden bolca tehdit de alıyorlar.

Eski CERMİCOL mahkumları, Terre des Hommes Italia adlı organizasyonun desteğiyle sosyal rehabilitasyon alıyorlar ve bir atölye ile bir de tasarım stüdyosu kurdular.

1453299172

The Scalabriniani Fathers’da bir futbol maçı. Depremden 5 yıl sonra spor Haiti’nin kurtuluşuna destek veren alanlardan biri. Her mahallede futbol ve basketbol maçları görmek mümkün.

Port-au-Prince’de Cité Soleil’in kalıntıları arasındaki gecekondu yaşamı her zaman tehlikeli görüldü. Orada umut bir sebze bahçesinden ışığını yayıyor. 100 kadar gönüllü ürettiklerini ücretsiz olarak ihtiyacı olanlara dağıtıyor.

1453299174

Petionville mahalle meydanında Pazar sabahı bir basketbol maçı. gençlerin kamuya açık yerlerde yarattığı bu manzara normal günlük yaşama dönüşün bir işareti.

Port-au-Prince’in gecekondu mahalleleri ülke için büyük zorluklar yaratıyor. Devlet hizmetlerine erişimi olmayan yoksul halk silahlı çetelerin boyunduruğunda yaşıyor.

Jalousie Haiti’nin en büyük gecekondu şehirlerinden biri. Son zamanlarda bir sanat eserine benzeyen psychedelic bir görüntüye büründü. Orada “Yoksulluğa karşı Güzellik” adlı 1,4 milyon dolarlık bir girişim söz konusu: “Renkli Jalousie” depremden sonra mülteci kamplarında başlayan yaşamı taşımaya yönelik bir proje.

1453299175

Wharf Jérémie’de ücretsiz bakım sağlayan bir sağlık kliniği de kuruldu ve 70 fazla insanın hizmet verdiği klinikte özellikle yetersiz beslenme için yardım ve tedaviler yapılıyor.

Ayrıca, çok amaçlı merkezler, okul, bir oditoryum, süpermarketler ve restoranları da kapsayan bir yeniden yapılanma projesi de söz konusu.

Jacmel, Port- au- Prince’den sonra depremin en kötü vurduğu kasaba. Ünlü karnaval atölyeleriyle bir kez daha önemli bir kültür ve turizm alanına dönüşmeye başladığı gözlemleniyor.

1453299185

“Surf-Haiti” Jacmel sahillerinde 2010’da hayata geçirilen bir proje. Surf Haiti, gençleri sırf öğretmek ve bölge turizmine destek vermek gibi iki amaç içeriyor.

* * *

Port au Prince’den Jacmel’e kadar her köşe başındaki açık pazarlar da geri döndü. Sokaklardaki o çılgın havayla birlikte…

1453299178

Ve Haiti hareketlilik içinde, kalabalık otobüsler, herhangi bir hedefi olmasa da okula giden öğrenciler, şantiyede işçiler, pazara giden anneler, tiyatroya giden aktörler ve diğer yolcular günlük yaşamın yeniden doğuşunu müjdeliyor.

Marco Gualazzini’nin Maptia‘daki yazısından derlenmiştir.
tr_TRTurkish