Haines Ayakkabı Evi: Çizme Şeklinde Bir Evde Tarihe Adım Atmak

Sene 1948’di. Girişimci ayakkabı satıcısı Mahlon Haines sürekli artan sayıdaki ayakkabı mağazalarının satışlarını artırmanın en iyi yolunun Pennsylvania’nın York şehrinde yoldan geçen sürücülerin ilgisini çekecek ayakkabı şeklinde dev bir ev inşa etmek olduğuna karar verdi. Haines’in bir mimarla anlaştı ve ondan birçok ayakkabı mağazasında popüler bir satıcı olan iş botuna benzeyen bir ev inşa etmesini istedi.

Haines Ayakkabı Evi’nde ayakkabı temalı vitray pencereler, bir zamanlar dost canlısı bir Danimarkalı olan Kontes’e ev sahipliği yapan ayakkabı şeklinde bir köpek kulübesi ve 48 sentlik bir çift ayakkabının siyah beyaz reklamı gibi çok sayıda tarihi eser bulunuyor. Mahlon Haines hayatı boyunca Haines Ayakkabı Evi’nde hiç yaşamadı. Bunun yerine Ayakkabı Evi, Haines Ayakkabılarının reklamını yapan bir tatil yeri oldu. Çizme şeklindeki evde tatil yapmak üzere seçilen şanslı yeni evliler ve yaşlı çiftler genellikle tatillerini yepyeni bir çift Haines ayakkabı hediyesiyle tamamlıyordu.

Haines Ayakkabı Evi’nin, Mahlon Haines’in 1962’deki ölümünden bu yana birçok sahibi oldu. Ayakkabı Evi bir müze, bir dondurma salonu ve son zamanlarda konukların son teknoloji ürünü bir ayakkabının tadını çıkarabileceği kısa süreli bir kiralama alanı olarak kullanıldı. Sanatsal spa küveti, ateş çukuru ve tarihle dolu retro dekora sahip evin ziyaretçileri “Instep Suite” ve “Shoelace Space” gibi ayakkabı temalı odalarda dinlenebiliyor. Haines Ayakkabı Evi’nin ön kapısında hâlâ “Ayakkabı Sihirbazı” Mahlon Haines’in değerli ayakkabılarından birini tutan portresinin yer aldığı vitray pencere bulunuyor.

kapak görseli: Flickr

unusualplaces

tr_TRTurkish