Haftanın Kitaplığı – 22 Ekim 2023

Okuyacak çok kitap var seçmek zor diyorsanız yeni çıkan kitaplar arasından yaptığımız derlemeye göz atabilirsiniz

Işığın İki Yüzü

Yazar: Jodi Picoult

Yayınevi: April Yayıncılık

Empatinin en kuvvetli kaleminden ne çıksa soluksuz okunuyor, üstelik Jodi Picoult bir zamanlama ustası. Işığın İki Yüzü sizi bir kez daha şaşkına çevirecek.

Merkez’de sıradan bir sonbahar günü… Her şey yolunda görünüyor.
Ta ki gözü dönmüş silahlı bir adam ateş açıp içerideki herkesi rehin alana dek.
Rehine arabulucusu Hugh McElroy, vakit kaybetmeden olay yerine intikal ediyor.
Tam iletişime geçmeye hazırken telefonuna gelen mesaj, acil durumu kâbusa çeviriyor.
Rehineler arasında kendi kızı da var: Wren.
Kısacık hayatının en kötü gününü yaşayan Wren’e, Merkez’de unutulmaz karakterler eşlik ediyor:
Hayat kurtarmaya çalışan bir hemşire, işini ve inancını en baştan sorgulamak zorunda kalacak bir doktor, hasta kılığında bir kürtaj karşıtı, hamileliğini sonlandırmak isteyen genç bir kadın ve sesini duyurmaya çalışan bir adam…
Hamile bir kadın ve doğmamış bir çocuk eşit haklara mı sahiptir?
İyi ebeveyn olmak nedir ve doğru her zaman tek midir?
Artık şu doğmama ve doğurmama hakkını ciddi bir şekilde konuşalım mı?
Jodi Picoult’nun sondan başa doğru kaleme aldığı Işığın İki Yüzü, on bir saatte birbirine hiç benzemeyen on karakterin aynı kaderde nasıl kesiştiğinin sarsıcı hikâyesi, sorduğu yakıcı sorularla cesur bir meydan okuma.

Jodi Picoult’nun en iyi işlerinden: Işığın İki Yüzü hassas bir konuyu, ustalıkla ele alıyor.
People
Jodi Picoult’nun saat saat geriye doğru ilerleyen müthiş romanı, çetrefilli sosyal konuları dürüstlükle tartışmaya açıyor.
Us Weekly
Picoult bir kez daha derin araştırmalarıyla edebiyatını buluşturuyor. Işığın İki Yüzü, kürtaj tarihini gözler önüne seren ve iki tarafın da aslında ne demek istediğini sorgulayan güçlü bir roman.
Publishers Weekly
Işığın İki Yüzü, Picoult’nun yeni zaferinin adı. Günümüzde her zamankinden daha çok tartışılan bir konunun kışkırtıcı keşfiyle karşı karşıyayız.
Bookpage
Picoult, politikacıların başaramadığını edebiyatıyla başarıyor.
Library Journal
Picoult en cesur haliyle karşımızda… Tam kıvamında, dengeli ve kesinlikle çok ses getirecek bir roman.
Washington Post

İyileşme – Kayıp Nekahet Sanatı

Yazar: Gavin Francis

Çevirmen: Şiirsel Taş

Yayınevi: Domingo Yayınevi

Hastalık söz konusu olduğunda, bazen son yalnızca başlangıçtır. İyileşme ve nekahet sözcükleri yaşamımızın çeperinde yer alır, ta ki biz onlarla gerçek anlamda yüzleşmek zorunda kalana kadar. İyileşme yolculuğuna çıktığımızda sağlığa ve mutluluğa dönüş yolunun çoğu zaman düşündüğümüzden daha uzun ve dolambaçlı olduğunu fark ederiz.
Aile hekimi ve yazar Gavin Francis, İyileşme’de nasıl –ve neden– iyileştiğimizi incelerken, bu sürecin pek çok farklı biçimi olabileceğini ve modern yaşamda iyileşmeye çoğunlukla yeterince yer ve zaman ayırmadığımızı ortaya koyuyor.
Tıbba “bilim ile nezaketin ittifakı” olarak bakan Francis, İyileşme’de günbegün yaşanan iyileşme mucizesinin umut ve dönüşüm öyküsünü gözler önüne seriyor.

“İster hasta olsun ister hekim, bu kısa ama derinlikli kitabı okumaktan fayda görmeyecek birini düşünemiyorum.” –Henry Marsh
“Bilge, nazik ve usulcacık umut fısıldayan bir kitap.” –Rachel Clarke

Kayıp Gezegen

Yazar: Barış İnce

Yayınevi: Luna Yayınları

“Kendi değişimini yaratabilecek güce sahip olana kadar var olan değişime uyum sağlamak gerekir. Yoksa o değişim bizi yutar ve içinde kayboluruz. Onlar da bu nedenle beklediler. Ancak değişim kuvvetlendi ve atalarım farklı bir değişim yaratabilecek gücü kendilerinde bulamadı.
İnsanoğlu aradan geçen binlerce Dünya senesinin sonunda daha da bozuldu. Medeniyetlerini ilerlettikleri sanrısına kapıldılar, ancak yanılıyorlardı. İnsanlar karamsar olmayı gerçekçi olmak sanıyorlar. Her konuda karamsar oldular. Sadece maddi materyaller arzuladılar ve hayal kurmayı bıraktılar. İnsan hayal kurmayı bırakırsa ruhunu hasta eder. Onlar farkında olmadan ruhlarını hasta ettiler ve bu hastalığı birbirlerine bulaştırıp çocuklarına da aktardılar. İşte tehlike tam da burada başlıyor. Asekat’ın yaydığı Korok hastalığı, insanlığın geldiği durumda normalden çok daha hızlı yayılıp bir felakete sebep olabilir. Bizler bağışıklığa sahip olduğumuz hâlde çok kısa bir süre direnebildik ve şu an çok azımız sağlam durumda kaldı. İnsanlık çok daha feci bir durumla karşılaşmak üzere maalesef.”

Asekat’ın yarattığı Korok salgını ve salgının etkilediği dokuz farklı ırk… Dünya’yı salgından korumak için Kayıp Gezegen’e getirilen çocuk, görevini başarabilecek mi? Zamanın başından beri yaşayan Rolla ve Yahaller… Karanlık Orman, Kum Sahili, Mekanik Kale… Üç Güneş battığında ve üç Ay doğduğunda Kayıp Gezegen’de acaba neler yaşanacak?

Sanatoryum

Yazar: Sarah Pearse

Yayınevi: Epsilon Yayınevi

Son derece lüks, aradığınız her şeyi elinizin altında bulabileceğiniz bir otel. Dünyada eşi benzeri olmayan bir kar manzarası…

Le Sommet, daha önce bir sanatoryum merkeziyken işinsanı Lucas Caron’ın, en yakın arkadaşı mimar Daniel`la yürüttükleri bir proje sonucu ortaya çıkan beş yıldızlı bir otel şimdi.
 
Dedektif Elin Warner, erkek arkadaşıyla birlikte gelir dağların ardındaki bu otele. Erkek kardeşinin düğünü olacaktır burada. Annelerinin ölümünden sonra erkek kardeşiyle uzun yıllardır görüşmemiş olsa da artık onunla yüzleşmeye hazırdır.
 
İşiyle ilgili de problemler yaşayan Elin, bu düğünü ve oteli bir tatil olarak değerlendirmeyi planlar ama işler hiç de onun beklediği gibi gitmez. Otele vardıklarının ikinci günü erkek kardeşinin nişanlısı Laure’nin kaybolmasıyla başlar kâbus. Oteldekilerin içinde bulundukları tehlikenin boyutunu bir tek Elin öngörüyordur ve soluk soluğa bir kedi fare kovalamacası başlar.
 
Elin hem geçmişindeki hem de oteldeki şeytanlarla yüzleşmeyi başarabilecek midir?

Antik Çağlardan Modern Zamanlara Rüyalarımız ve Rüya Analizleri

Yayınevi: MD Basım

Bundan bin altı yüz yıl önce Bergama Asklepion sağlık merkezindeki hastalar ya da rahipler, “Uyku Odaları”nda istihare rüyasına yatırılıyor; su sesi, çamur kürü, şifalı su, hacamat, açlık tokluk kürleri, tedavi ve müzik dinletisi gibi çeşitli yöntemlerle hastalıklar tedavi edilmeye çalışılıyordu.
Bundan üç yüz yıl önce en önemli fizikçilerden biri olan Newton, Babil döneminde yaşamış Daniel’in rüyalarını araştırdı ve bunların aslında rüyadan öte, 2600 yıllık geleceği bildiren metinler olduğunu fark etti. Sonra üzerine çalıştığı rüyaları ve yorumlarını kitaplaştırdı. Ayrıca Vatikan’a da bir uyarı mektubu yolladı. Şu an İsrail Müzesi’nde saklanan bu mektupta Kova Çağı’nın 2060’ta başlayacağını; ondan önce de Yahudilerin Kudüs’te toplanarak bir devlet kuracaklarını günümüzden çok önce M.S. 1704’te ilan ediyordu.
Evrim teorisinin iki ayağından biri olan Wallace’ye de tüm bilgiler rüyada verilmişti. Son beş yüz yılı şekillendiren Descartes’in “Bilimsel Yöntemi”, Fizik bilimini baştan aşağı değiştiren Einstein’in “Görelilik Kuramı”, şu an karadelikleri anlamakta kullandığımız Ramanajuan’ın “Matematik Formülleri”, Böhr’ün “Atom Modeli”, Mendeleyev’in “Periyodik Cetveli” hepsi rüyalarla gelmişti.
Yoksa siz hala rüyalarınızın sadece bilinçaltı rüyalarından ibaret olduğunu mu sanıyorsunuz?

1.Dünya Savaşı – En Kapsamlı Görsel Rehber – Saraybosna’dan Versailles’a

Yazar: Richard Overy

Çevirmen: Ahmet Fethi Yıldırım

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

1.Dünya Savaşı – En Kapsamlı Görsel Rehber – Saraybosna’dan Versailles’a Kitap Açıklaması

“ YAPRAKLAR AĞAÇLARDAN DÜŞMEDEN EVDE OLACAKSINIZ.”

Kaiser Wilhelm II, AĞUSTOS 1914

1914’ten 1918’e kadar süren I. Dünya Savaşı, bir kuşak gencini kaybeden ülkelerin kolektif belleğinde silinmez bir iz bıraktı. Görsel olarak çarpıcı bu kitap savaşın seyrini canlı ayrıntılarla anlatıyor; Gelibolu, Somme ve Verdun’deki gibi devasa çarpışmaların deneyimini yeniden yaratıyor; askerlerin ve sivillerin birinci elden anlatımlarını belgeliyor. Yetkin ve merak uyandıran görsellerle dolu kitap, tarihin seyrini değiştiren bu savaşın doğru bilgisini sunuyor. Savaştan 100 yıl sonra ölenleri anmak için yapılan anıtların resimlerine özel bir kısım ayrılmıştır.

tr_TRTurkish