Haftanın Kitaplığı – 14 Ocak 2024

Okuyacak çok kitap var seçmek zor diyorsanız yeni çıkan kitaplar arasından yaptığımız derlemeye göz atabilirsiniz

Doğayı Dizginlemek

Yazar: Mark Changizi

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Bilimsel fikir birliği, insan konuşmasını anlama yeteneğimizin yüzbinlerce yılda geliştiği yönündedir. Daha yürümeden konuşmaları anlamayı öğreniyoruz ve çok büyük miktarda bilgiyi sadece duyarak sorunsuz bir şekilde özümseyebiliyoruz. Çocuklar okumayı çok küçük yaşta öğrenirler ve bilgileri, işittiklerinden çok daha hızlı bir şekilde okuyarak özümseyebilirler. Oysa okumak için gelişmediğimizi biliyoruz çünkü yazı sadece birkaç bin yaşında. Mark Changizi, insan konuşmasının çok özel olarak doğanın seslerini kullanmak için “tasarlandığını” gösteriyor; bu sesler, kolayca anlamak için milyonlarca yıl boyunca evrimleştirdiğimiz seslerdir. Hangi dil olursa olsun, konuşmamız çok açık bir şekilde doğanın seslerine dayanmaktadır.

“Dil ve müziğin kökenlerine dair ortaya atılmış çok sayıda kuram arasında Mark Changizi’nin kitabı, sınanabilir ve şaşırtıcı biçimde doğru olan çok sayıda öngörüye işaret eden, son derece kesin bir varsayım önermesi bakımından benzersiz.”
–Stanislas Dehaene, Bilinç ve Beyin ile Beyin Nasıl Okur?’un yazarı

“Mark Changizi, çoğumuzun aklına bile gelmeyen büyük ve önemli sorulara ikna edici yanıtlar sunarak düşünme biçimimizi değiştirme gibi baş döndürücü bir yeteneğe sahip.”
–Roger Highfield, New Scientist editörü ve SuperCooperators’ın yazarı

“Bu muhteşem kitapta Mark Changizi, zihin üzerinde bir ameliyata girişiyor ve bizi insan yapan becerilerin kökenlerini açığa çıkarıyor. Changizi’nin, dil ve müziğe dair dikkatle oluşturulmuş evrimsel açıklaması, bizi kuyruksuz maymunlardan ayıran şeyin ne olduğuna dair düşüncelerimizde devrim yaratacak gibi görünüyor.”
–Dan Simons, The Invisible Gorilla kitabının eş yazarı

Ortadoğu’da Bir Ülkenin Acil Durum Alarmı

Yazar: Süreyyya Evren

Yayınevi: Can Yayınları

Ve Ali bağırıyordu: “Bize diyorlar ki kurunun yanında yaş da yanar, kötülerin yanında iyiler de yanar, geçmişin yanında gelecek de yanar, çirkinlerin yanında güzeller de yanar, umutsuzlukla beraber umutlar da yanar biter gider. Ve peki biz buna ne yanıt veriyoruz? Şöyle diyoruz. Doğru! O kadar. Doğru. Ve susuyoruz. Ve sustuğumuzda, anlayacaksınız ki ya bizdensiniz ya değil. Ve değilseniz sizi ikna edecek zamanımız yok. Biz sıcak bir gece için çok çalışması gereken, adanmış evlatlarıyız bu ülkenin. Sadece o gecenin alevi bizim umurumuzda. Başka da hiçbir şey umurumuzda değil. Ve o yüzden bir gecede bitireceğiz. Gün doğduğunda her şey bitmiş olacak. Bu, kolay yürünecek bir yol değil.”

Ortadoğu’da Bir Ülkenin Acil Durum Alarmı, yakıcı, kavurucu yakın tarihimize getirilmiş büyüleyici bir eleştiri, politik bir satir. Kabul edilmiş delilikle halinden memnun yaşayan bir ülkenin sorunlarına tek ve kesin bir çözüm bulmak için yola çıkan bir grup daha delinin; destekçilerinin, muhaliflerinin romanı.

Birileri ülkenizi bir gecede yakmak istese hangi acil durum alarmını tercih ederdiniz?

Süreyyya Evren, roman gemisini memleket kadar büyük alevlerin üstünde yüzdürüyor.

Çarpık Ev

Yazar: Burcu Aktaş

Yayınevi: Redhouse Kidz Yayınları

Saksağan Sokak’ta çocuklar dev apartmanlarda yaşıyor ve güneş doğmadan okul servislerine biniyorlar. Ve tüm günler ev ödevi sıkıcılığında geçiyor.

Bu sokakta akşamları sert rüzgârlar estiğinde tahtaları gıcırdayan gizemli bir ev var: Çarpık Ev.

Geceleri odalarından onu merakla gözetleyen çocuklar, onun sapsarı bir ışıkla aydınlanan pencerelerinde, kuşlar gibi havada kanat çırpan marullar, canavara dönüşen bir kadın ve belki de bir fil görüyorlar! Dört arkadaş Çarpık Ev’in sırrını çözmek için harekete geçiyorlar.

Çocuk edebiyatının sevilen yazarı Burcu Aktaş, Çarpık Ev adlı romanıyla okurlarını macera ve mizah dolu bir kurguyla kent yaşamı üzerinde düşünmeye ve birbirimizi farklılıklarımızla kabul etmeye davet ediyor.

Bjorn Hansen’e Dair Üçüncü ve Son Roman

Yazar: Dag Solstad

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

On Birinci Roman, On Sekizinci Kitap’ta hayatını kökünden değiştirecek bir planı uygulamaya koyarken, 17. Roman’da ise yıllardır görmediği oğluyla yeniden iletişim kurmaya çalışırken izlediğimiz Bjørn Hansen artık yaşlı bir adamdır ve Oslo’nun yoksul bir mahallesindeki küçük dairesinde tek başına yaşamaktadır. Fakat ölmüş anne ve babasıyla hayali konuşmalar yaparak ölüme hazırlandığı günlerin akışı davetsiz bir misafir yüzünden beklenmedik bir yön alacaktır: Gelini yıllar sonra Bjørn Hansen’in kapısını çalmış, üniversiteye başlayacak torunu Wiggo’yu dedesinin evinde kalması için yanında getirmiştir.

Dag Solstad külliyatının en önemli parçalarından birini oluşturan Bjørn Hansen üçlemesi unutulmaz bir finalle sona eriyor.

“Solstad okurlarına alçakgönüllü, neşeli, mükemmel bir roman sunuyor. Kendine özgü bir ars moriendi, ölme sanatı üzerine küçük bir kitap.”
Dagbladet
“Solstad’nın Bjørn Hansen kitaplarında, kültüre dair zekâ dolu bir kötümserlik ve katıksız bir asilik harika yazınsal niteliklere dönüşüyor.”
Bjørn Ivar Fyksen, Klassekampen

Uygarlıkların Grameri

Yazar: Fernand Braudel

Çevirmen: Mehmet Ali Kılıçbay

Yayınevi: Say Yayınları

Etnik merkezcilik karşıtı bir bilinçle yazılan bu büyüleyici çalışma diğer metinlerin çoğunda olduğu gibi dünya uygarlıklarının tarihinin olay temelli açıklanması yerine tarihin geniş kapsamı ve sürekliliği içinde ele alınıyor.
“Tarihi öğretmek öncelikle onu nasıl anlatacağını bilmektir” anlayışından hareket eden Braudel’in sırasıyla İslam, Kara Afrika, Uzak Doğu, Avrupa, Amerika ve Rusya tarihine odaklandığı bu eseri kısa zamanda çok sayıda dile çevrilmiş bir klasik haline geldi.
Düne ait bu olaylar, şimdinin dünyasını hem tek başlarına açıklamakta, hem de açıklamamaktadır. Aslında şimdiki zaman, çok daha eski deneylerin, farklı derecelerdeki uzantısı olmaktadır. Şimdiki zaman geçmiş yüzyıllardan, hatta “insanlığın günümüze kadar yaşadığı tarihsel evrim”in tümünden beslenmektedir.

Orman Kitabı

Yazar: Rudyard Kipling

Yayınevi: İletişim Yayınları

Rudyard Kipling, bir ormanın derinliklerindeki hayvanlar ile insanların kimi zaman tehlikeli, kimi zaman mutluluk dolu yaşamını anlatıyor Orman Kitabı’nda. Kurtların büyütüp eğittiği ve vahşi ormanda nasıl hayatta kalabileceğini öğrenmeye çalışan insan yavrusu Mowgli’den acımasızlığıyla ün salan kaplan Shere Khan’a, Mowgli’ye bildikleri her şeyi öğreten ayı Baloo ve panter Bagheera’dan maymun halkı Bandar-log’a… Ormanda yaşayan varlıkların, labirente dönüşen ağaçların arasında kurdukları ilişki bazen dostluğa, bazen düşmanlığa dönüşüyor ve bu sırada, yaşanacaklara dair merakımız bir an olsun azalmıyor. Orman Kanunları’nın altında, siz de Mowgli’yle birlikte maceralara atılmaya, hayatın zorluklarını ve güzelliklerini keşfetmeye ne dersiniz?

tr_TRTurkish