Haftanın Dinleme Odası

Hate Eternal – Upon Desolate Sands (Season of Mist)

Tampa, Floridalı, Death Metal ekolünün en başarılı temsilcilerinden Hate Eternal, yeni albümüyle tekrar metal sahnesinin gündemine oturmaya hazırlanıyor.

Albümler arası uzun aralıklar veren topluluk 2015 tarihli “Infernus”un ardından yılın beklenen albümleri arasında yer alan “Upon Desolate Sands” geçtiğimiz günlerde yayımladı.

Gitar, vokalde Erik Rutan, davulda Hannes Grossmann ve bas gitarda J.J. Hrubovcak’dan kurulu kadroyla yola devam eden topluluk, yedinci stüdyo albümüyle de adeta hız ve kuvvetinden geri adım atmayacağını bir kez daha ispat ediyor.

Her daim tarzın limitlerini zorlayan topluluk, sahip olduğu acımasız şarkı yazma tekniği ve yüksek hız sınırlarında dolaşan yeni şarkılarıyla hem formunun zirvesinde olduğunu gösteriyor hem de yılın en yi death metal albümlerinden birine imza atıyor.

 

Bloodbath – The Arrow of Satan is Drawn (Peaceville Records)

Death Metal sahnesinin en lezzetli iş birliği sonucu ortaya çıkan süpergrup rütbeli Bloodbath beşinci stüdyo albümüyle yumruğunu yeniden masaya vuruyor.

Katatonia’dan da tanınan bass, vokal Jonas “Lord Seth” Renkse ve Anders “Blakkheim” Nyström, Paradise Lost vokalisti “Old Nick” Holmes, davulda Witchery, Satanic Slaughter, Opeth gibi gruplarla da çalışan Martin “Axe” Axenrot ve Craft gitaristi Joakim Karlsson’dan kurulu topluluk death metal bayrağını dalgalandırmaya devam ediyor.

Topluluğun Karl Daniel Liden ile 2018’in Şubat-Haziran ayları arasında Ghost Ward, City Of Glass ve Tri-Lamb Studios’da kaydettiği albüm, grubun death metal gelenekleriyle harmanladığı müzikal yapısıyla  bir kez daha kucaklaşmak için bulunmaz fırsat.

Yapılan açıklamada albümün içeriği, “Dünya liderleri sosyal medya üzerinden 140 karakterde nükleer imha tehditleri savuruyor, kapitalizm kendini parçalara ayırıyor, kullanışlı cep casusluk aygıtları aracılığıyla gözetim devletine istekli bir geçiş yapılıyor, söz konusu olan, tam anlamıyla bizi öldürmeye çalışıyor gibi görünen değişen bir iklimdir” sözleriyle ifade edilirken yılın son çeyreğinde yayımlanan albümün müzikal içerik olarak da etkisini önümüzdeki senelerde de sürdereceği görülüyor.

 

Unleashed – The Hunt for White Christ (Napalm Records)

İsveç death metal’inin taşıyıcı kolonlarından olan Unleashed otuz yıla yaklaşan kariyerinin 13. uzunçaları “The Hunt for White Christ”ı geçtiğimiz günlerde yayımladı.

Kurulduğu günden bu yana death metal ve Viking gelenekleriyle ilgili bir birinden önemli albümler ortaya koyan topluluk 2015 tarihli “Dawn of the Nine”dan bu yana yayımladığı ilk albüm olan “The Hunt for White Christ” ile de türün en iyi örneklerinden birine imza atıyor.

Bas gitar ve vokalde Johnny Hedlund, gitarlarda Fredrik Folkare, Tomas Olsson ve davulda Anders Schultz’dan kurulu kadro ile 2018’in Nisan – Mayıs ayları arasında Stockholm’deki Chrome Studios’da Fredrik Folkare yapımcılığında kaydedilen albüm, topluluğun World of Odalheim hikâye dizisiyle ilgili dördüncü  albümü oluyor.

İsveç death metal sahnesinin süphesiz en etkili topluluklarından Unleashed yeni albüm “The Hunt for White Christ” ile de bu kulvardaki önemini kanıtlarken yılın en iyi albümlerinden biriyle çıkıyor karşımıza.

 

Haken – Vektor (InsideOutMusic)

Londra çıkışlı progresif metal topluluğu Haken beşinci stüdyo albümü “Vektor” ile huzurlarınızda.

Kurulduğu 2007 yılından ve 2010 tarihli ilk albüm “Aquarius”dan beri dikkatleri üzerine çeken topluluk yine beklentileri ıskalamayan bir albümle çıkıyor dinleyicisinin karşısına.

Topluluk, üyelerin dile getirdiği kadarıyla, “Basit müzik yapmaktan hoşlanmıyoruz, her zaman beklentilere meydan okumayı hedefliyoruz” sözleriyle de ifade ettikleri müzikal tutumlarını yeni albümde de sürdürüyor. “Vektor” için daha metal bir albüm olduğunun ve yazdıkları en zorlu şarkılardan bazılarının bu albümde yer aldığının altını çiziyor.

Yeni Haken albümü “Vektor” hakkında, özellikle progresif rock/metal sularında seyretmeyi seven ve grubu takip eden dinleyici için yılın yakışıklı çalışmalarından biri olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

 

Warrel Dane – Shadow Work (Century Media Records)

Metal sahnesinin en özel ve mühim seslerinden Warrel Dane 13 Aralık2017’de Sao Paulo’da hayata veda etmişti. Warrel o dönem 2008’den beri yayımlayacağı ilk albümü olacak “Shadow Work”ün kayıtları üzerinde çalışmaktaydı.

Tüm enstrümanların kaydedildiği çalışmada, Warrel tüm vokal parçalarını tamamlamayı başaramamıştı. Esasen, bir anma albümü olarak da değerlendirilebilecek çalışma, prodüksiyon sırasında ve gerçek kayıt oturumlarındaki Warrel’in vokalleriyle ortaya çıkarılan bir albüm olarak piyasaya sürüldü.

Sert ve teknik parçaların yanı sıra metal dinamiklerinin gerektirdiği birçok farklı detayı barındıran ayrıca The Cure’un “Hanging Garden” şarkısının nefis bir yorumunun da yer aldığı albüm Warrel Dane’in son döneminde üzerinde çalıştığı şarkılara kulak vermek açısından da özel bir deneyim sunacaktır.

 

Sirenia – Arcane Astral Aeons (Napalm Records)

Morten Veland’ın Tristiana’dan ayrıldıktan sonra Masters of Sirenia adıyla kurduğu ancak sonrasında Sirenia olarak yola devam eden Symphonic/Gothic Metal sahnesinin önemli topluluğu, “Arcane Astral Aeons” isimli yeni albümünü yayımladı.

On parmağında on marifet bulunan Norveçli müzisyen Morten Veland’ın omuzlarında yükselen topluluğun yeni albüm kadrosunda 2016’dan bu yana vokallerde yer alan Emmanuelle Zoldan’ın yanı sıra gitarlarda Nils Courbaron ve Jan Erik Soltvedt bulunuyor.

Türün tüm gereklerini ama vokal yetkinliği ve orkestrasyon ama melodik zenginlik bakımından yerine getiren albüm, son dönemin dinleyiciyi memnun edecek Symphonic/Gothic Metal albümleri arasında kendine yer bulacaktır.

tr_TRTurkish