Güvenilir Sularda Bir Dost Sesi: Ezginin Günlüğü “Aşk Zamanı”

Ezginin Günlüğü gibi şarkılarıyla kişisel ve toplumsal tarihimizin hafızası konumundaki topluluklar bir dönemin anılarına eşlik ettikleri, birlikte büyümenin verdiği dost sesi olma hissiyatı gibi etkenleri de hesaba ekleyince oldukça kuvvetli bir gönül makamına kurulurlar.

Öyle ki herkesin zaman içinde ayrı anlamlar taşıyan bir Ezginin Günlüğü şarkısı, albümü vardır başka başka derinliklerde muhafaza ettiği. Sizin de şu dönemine denk geldiğiniz, şu albümüyle dinlemeye başladığınız bir Ezginin Günlüğü yolculuğu söz konusudur muhakkak.

“Seni Düşünmek”, “Sabah Türküsü” zamanlarını yakalayanlardan mı, yoksa “İstavrit” ve “Oyun” albümleriyle 90’lı yıllarda gençlik anılarını yaşayanlardan mısınız? Hani “Düşler Sokağı” çalar da bir yerlerde ya da “Ebruli”den “Aşk Bitti” ile burnunun  direği sızlayanlardan mı?

İşte bu yaşam ayrıntıları içerisinde müzik ve bu gibi topluluklar da bambaşka kıyafetlere bürünüverir. Ezginin Günlüğü de her daim üzerine yakıştırdığı giysilerle bir yanıyla da kendi modasını kendi belirleyenlerden olarak kült rütbesini çoktan hak etmiştir kuşkusuz.

Yeni albüme gelecek olursak;

“Aşk Zamanı”, topluluğun 18. albümü. Nadir Göktürk başta olmak üzere solist koltuğunda oturan Deniz Sujana ve Çağrı Çetinsel ile birlikte Cafer İşleyen, Can Göktürk, Erkan Gürer ve Güven Şancı’dan oluşan grubun güncel kadrosu 12 şarkılık dolu dolu bir çalışma ile huzurlarımızda.

Grup alışıldığı üzere kendi sözlerinin yanı sıra Ataol Behramoğlu, Hasan Özgen, Nazım Hikmet ve Danimarkalı kadın şair Tove Ditlevsel’in şiirleri ile sözlendiriyor şarkılarını.

Bu albümle ilk kez tanışacağımız solist Deniz Sujana’nın günümüz popüler caz tekniğine meyilli vokali şarkıların rengini yepyeni tonlarla bezemiş ki en dikkat çekici değişim bu olsa gerek. Bununla birlikte bilinen karakteristik çizgi sürdürülürken alışılmış Ezginin Günlüğü soundunda yakalanan ince farklılıklar da seçilebiliyor. Bütünsel olarak da “Aşk Zamanı” başlığına arka çıkan, zengin melodik içeriğe sahip şarkıların bir araya geldiğini görmek şaşırtıcı olmuyor.

Sevda sözlerinden ve buna olan inancından bir adım geri atmıyor Ezginin Günlüğü. Müzik yolunda 35 yılı devirirken ‘beni yeni sevdalar paklar” demekten imtina etmiyor ve de hayallerin peşinden koşan şarkılara imza atmaktan.

Yaşadığımız dönemin hakim karanlık ve puslu tonları arasında Ezginin Günlüğü’nün varlığı önem arz ediyor. Kısacası, müzikleriyle her daim güvenilir sularda kadim bir dost sesi olan topluluk görülüyor ki “Aşk Zamanı” ile de bu konumundan taviz vermiyor.

tr_TRTurkish