Günün Film Önerisi: “Werk Ohne Autor”

Günün film önerisi bir sanatçının hayatının izlediğinde arka planına Almanya siyahi tarihinin sarsıcı dönemlerini alan bir Florian Henckel von Donnersmarck filmi: Werk Ohne Autor

Türkçe “Asla Gözlerini Kaçırma” adıyla bilinen film günümüzün yaşayan en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilen Gerhard Richter’in yaşam öyküsünden esinleniyor.

Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck

Oyuncular: Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer

Filmin Konusu: Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya kaçan Kurt Barnert adında bir sanatçıya odaklanıyor. Üniversitede tanışan Kurt ve Ellie, birbirlerini görür görmez aşık olurlar. Onlar her ne kadar ilişkilerinde mutlu olsalar da, ikisinin birlikte olmasını istemeyenler vardır. Ellie’nin babası olan Profesör Seeband, kızının yapmış olduğu seçimden memnun değildir. Kızının Kurt ile olan ilişkisini kesmesini isteyen Seeband, bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır. Profesör, her ne kadar kızını Kurt’tan uzak tutmaya çalışsa da, o ve Kurt arasında bilmedikleri bir bağlantı vardır. Yıllar önce profesörün işlediği korkunç bir suç, hayatının Kurt ile kesişmesine neden olur. Kurt, geçmişi ardında bırakıp sanatına odaklanmak istese de geçmiş travmalardan kurtulamaz.

tr_TRTurkish