Günün Film Önerisi: “Beanpole”

Günün film önerisi Rusya’nın son Oscar adayı ve birçok festivalden ödülle dönen “Beanpole”

Savaş sonrasının, savaştan çıkmış bir ülkede zemini sarsılmış bir yaşamın ne derece zor olabileceğini gözler önüne seren film, iki kadının sıra dışı arkadaşlıklarının ekseninde var olabilme çabasını en derin şekilde hissettiriyor.

Yönetmen: Kantemir Balagov

Oyuncular: Viktoria Miroshnichenko, Vasilisa Perelygina, Igor Shirokov

Ödüller: Cannes F.F. – Belirli Bir Bakış Sinema Yazarları Ödülü ve En İyi Yönetmen Ödülü, Shakalin F.F- En İyi Kadın Oyuncu Miroshnichenko ve Perelygina paylaştılar

Filmin Konusu: 1945 yılında yaşanan II. Dünya savaşı, birçok şehrin yıkılmasına, insanların fiziksel ve zihinsel olarak hasar almasına neden olur. Savaşın üzerinden ayların geçmesine rağmen, etkilerinin oldukça taze olduğu bu dönemde yaşayan Iya, cepheden dönen arkadaşı Masha ile birlikte hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışır. Görüntü itibari ile diğer insanlardan ayrılan Iya, Masha’nın otoritesi altında yaşamaya başlar ve bu durum iki kadının ilişkilerinin farklı boyuta taşınmasına neden olur. Masha’nın sorunlarının çözümünü Iya’da araması ve onu bunun için zorlaması ise çaresizliğine bir katman daha ekleyecektir.

tr_TRTurkish