Günün Albüm Önerisi: Waxahatchee “Saint Cloud”

Boğaç Gökmen

Günün albüm önerisinde bir iç hesaplaşma, zorlu bir iyileşme süreci ve bu dikenli yolda sözlere, şarkılara dönüşen samimi kayıtlardan oluşan bir albüme yanaşıyoruz.

Daha önce ikiz kardeşi Allison ile yer aldıkları P.S. Eliot isimli pop punk grubu vesilesiyle tanıdığımız Katie Crutchfield, son on yıldır folk-rock sularında kulaç attığı grubuyla kadrajımıza giriyor.

Bugün kulak verelim istediğim albüm de geçen Mart ayı sonu dinleyiciye ulaşan yeni albümü “Saint Cloud”.

Waxahatchee, ABD’li şarkıcı, söz ve şarkı yazarı Katie Crutchfield tarafından 2010 yılında kurulan bir indie folk projesi.

Grubun adı ise Crutchfield’ın büyüdüğü Alabama yakınlarındaki Coosa Nehri’nin bir kolu olan Waxahatchee Creek’ten geliyor.

Başlangıçta akustik bir solo proje olarak adımlamaya başlayan fikirler, müziğin ilerlediği yöne doğru grup müziğine evrilir ve sonrasında hem kayıt süreci hem de sahnede renkli bir sound alır arkasına.

Crutchfield, Waxahatchee olarak bugüne kadar, mevzubahis albümümüz Saint Cloud da dahil 5 albüm çıkarır.

Albümün ana temasını ‘bağımlılık’ olarak nitelendiren Katie Crutchfield, “Out in the Storm” albüm tanıtım turunda öne çıkan alkolizm ile mücadelesinden ve ayık olma kararından ilham aldığını belirtiyor.

Güçlü melodik alt yapısı üzerine sade ve içtenlikli işçiliğiyle kulaklarda yer eden on bir şarkıya ev sahipliği yapıyor albüm. İşin içindeki zorlu süreci hesaba kattığımızda aktarım bakımından da dikkate değer şarkılar bunlar.

Sade düzenlemeler ve anlatımından kaynaklı kolaylıkla içine çeken hatta bunu yaparken de 90’ların ikinci yarısı Alanis Morissette, Tori Amos ve Joan Osborne ekolüne göz kırpan bir bütünden söz etmek de mümkün.

Tabii bir de şu var ki, seyahat etme olanaklarımız yeni normallerle birlikte düzene girdiğinde göreceksiniz yolda da dinleyenin kanına girme ihtimali yüksek Waxahatchee’nin “Saint Cloud”unun.

Kapak Fotoğrafı: Molly Matalon

tr_TRTurkish