Günün Albüm Önerisi: Helloween “United Alive in Madrid”

Boğaç Gökmen

Günün albüm önerisinde bu kez önce bir tur 80’lerin ikinci yarısına oradan da günümüz metal sahnesinin pırıltılı ışıklarını takiben Madrid az biraz da Güney Amerika konser atmosferini solumak için yola çıkıyoruz.

Metal evreninin zirve anlarını bizlere yaşatan toplulukların başında gelir Alman grup Helloween.

80’lerin orta yerinde metal işçiliğine kattıkları incelikli, estetik ve bol melodik renklilik sayesinde, metal yolculuğumuzun penceresinden tüm dünyada olup bitenlere daha geniş bir perspektifle bakmamızın müsebbibi oluyorlardı.

Seneler geçiyor, onlar da nasibini alıyordu çalkantılı grup içi dinamiklerden. Ancak, grup içi ayrılıklarla birlikte iniş çıkışlara sahne olan kariyer seyri, önem seviyesi yüksek gruplar şeridinde yol alan Helloween için, bir bakıma üstesinden gelinmesi gereken deneyimler oluyordu.

Günümüze yaklaştığımızda ise 2017 ve 2018 boyunca yeniden bir araya gelecekleri dünya turnesini açıkladığında metal dünyasının en önemli haberlerinden biri olmuştu.

Son yılların mevcut kadrosuna ilave olan efsane müzisyenler; gitarist ve ilk dönem vokalisti Kai Hansen ile metal sahnesinin en sıra dışı solistlerinden Michael Kiske’nin de ekibe katılarak dünyayı turlayacak olmaları bu müzik türüyle alakalı herkesin heyecanını arttırmıştı.

Gelmiş geçmiş tüm kadronun -maalesef 1995’de hayatını kaybeden davulcu Ingo Schwichtenberg olmaksızın- bir araya geleceği Helloween projesinin bir de yeni adı olmalıydı ki o da çok uzakta ve zor değildi. “Pumpkins United” ismi her şeyi açıklamaya yetiyordu.

“Walls of Jericho” albümünü 80’li yılların her evde olma ihtimali yüksek Oxfort English yabancı dil eğitim kasetlerinden birine Polis Radyosundaki Rock Dünyasından programından kaydedip -ki çoğu zaman albümleri kesmeden tamamını yayımlarlardı- kısa sürede hatim eden, sonrasında ise bir ve iki “Keeper of The Seven Keys” albümlerini zihnine kaydeden, tam da aynı günlerde Akmar’daki Pentagram dükkanından ilk Helloween kolyesini boynuna takan biri için bu haberin değerini varın siz tahmin edin. Sadece bir turne haberi değil, 80’lerin ortasından bu yana bir Helloween, bir metal yolculuğudur söz konusu olan.

Kayıtları, grubun Pumpkins United dünya turnesi sırasında yapılan albüm, cüsseli Helloween külliyatına konser süresince dalıp çıkmak için nefis bir içerik sunuyor.

Ana konserin 9 Aralık 2017’de Madrid’de, bonus parçaların ise Şili, Brezilya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya’da kaydedildiği albümün, “Halloween”, “Dr. Stein” ve “I’m Alive” üçlüsüyle acımasızca açılan konser “A Tale That Wasn’t Right”, “How Many Tears”, “Eagle Fly Free”, “Keeper of the Seven Keys”, “Future World” ve “I Want Out” gibi klasiklerin varlığıyla tam bir power metal resmi geçidine dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.

İster hemen dinleyin ister sonraya saklayın metale yön veren bu adamların şimdilik kulaklarımıza ulaşan son canlı performansını kaçırmayın.

Helloween “United Alive in Madrid” performansı huzurlarınızda.

tr_TRTurkish