Günün Albüm Önerisi: Green Lung “Woodland Rites”

Boğaç Gökmen

Günün albüm önerisinde bu kez bazı ruhani gelenek ve ayinlere tanıklık edeceğimiz bir çıkış albümüne kulak vermek için puslu hava şartlarına ve denize dik yamaçların seyrine dalarak Britanya coğrafyasına süzülüyoruz.

Stoner ve psychedelic tonların büyülü desenlerini ata yadigarı, itinalı ve kudretli biçimlerde dinleyiciye aktaran Güney Londra çıkışlı Green Lung ilk albümüyle dikkat çekmenin ötesine geçen gruplardan.

Esasen gözlerden kaçmış olduğunu düşünsem de dinleyeceğiniz albüm aslında bir klasik. Belki çok iddialı bir giriş olarak kabul edilebilir ancak zaman zaman bazı albümleri kayırabilme hakkımız olmalı diye düşünüyorum.

Vokalde Tom Templar, gitarda Scott Black, bas gitarda Andrew Cave, davulda Matt Wiseman ve tuşlu çalgılarda John Wright’dan kurlu Green Lung, 70’ler atmosferinin hard rock şubesinin apoletli toplulukları arasından usul usul kendi kitlesini oluşturacak gibi görünüyor.

Şubat 2018’de “Free the Witch” kısaçalarıyla dinleyiciye selam çakan grup, Mart 2019’da ise mevzubahis albümümüz “Woodland Rites”i Berlin merkezli Kozmik Artifactz etiketiyle piyasaya sürüyor.

70’li yılların sihirli tınılarına saygı duruşunda kusur etmeyen, bu verimli topraklara kendi fikirlerini ekerken de ilham almanın dışında yaşamlarının bir parçası olduğunu hissettirerek üretimlerini zenginleştiren bir ekip Green Lung.

Ayakları yere sağlam basan beste yapıları ile enstrüman hakimiyetinin atmosfer yaratımına ve dolayısıyla ortaya çıkan bütünün hücrelerine şifalı etkisinin farkında olsa gerek ki grup, bu konuda hayli ter akıtmışa benziyor.

Bu enerjinin, doku katmanlarında hissedilen etkisini daha ilk şarkının temasıyla yudumlarken bir yanıyla da doom kaynaklı, gizemli, ufaktan şeytani, ezoterik işlerle sözel bağlantılar yakalanan bir albüm “Woodland Rites”.

Stoner ve doom hayranlarının, 60’lar ve 70’ler patikalarını defalarca adımlamaktan keyif alan dinleyici için bir de Britanya coğrafyasının tekinsiz atmosferi hesaba katıldığında “Woodland Rites” koleksiyonlara katılmaya aday.

tr_TRTurkish