Graham Nash’in Fotoğraf Kitabı Bu Sonbaharda Yayımlanıyor

Crosby, Stills, Nash & Young’ın Nash’ı ve folk rock sahnesinin en mühim isimlerinden Graham Nash, 16 Kasım’da kişisel arşivinden fotoğraflar içeren “A Life in Focus: The Photography of Graham Nash” isimli fotoğraf kitabını yayımlayacak.

Nash kitap için “Sadece, beni heyecanlandıran resimlerimin bir koleksiyonunu istedim” diyor.

Graham Nash 10 yaşındayken bir gün polis, İngiltere’nin Salford kentindeki ailesinin evini basar ve Nash’in babasının yakın zamanda ona hediye ettiği kamerada bir sorun olduğunu söyler. Nash şöyle aktarıyor, “Ona kameranın çalıntı olduğunu söylerler ve onu ona satan kimdi?”. Bu yüzden onu yargıladılar ve suçlu buldular ve sonra çok korkunç bir Manchester hapishanesinde bir yıl geçirmek zorunda kaldı.”

Bu olay sadece Nash’in otoriteye bakışını şekillendirmekle kalmıyor aynı zamanda bugün hala sahip olduğu derin bir fotoğraf sevgisini de aşılıyor.

80 yaşıma dört ayım kaldı” diyor Nash ve ekliyor, “Beni heyecanlandıran fotoğrafların bir koleksiyonunu istedim. Ben temelde herkesle aynıyım – eğer beni heyecanlandırırsa, muhtemelen seni de heyecanlandıracaktır.”

Fotoğraflar, annesini İngiltere’de büyürken yakaladığı görüntülerden bir doktorun ofisinde çektiği son otoportrelerine kadar Nash’in hayatını kapsıyor. Ayrıca Bob Dylan, George Harrison, Cass Elliot, Joni Mitchell ve grup arkadaşları David Crosby, Stephen Stills ve Neil Young gibi efsanevi müzisyenlerin fotoğrafları da kitapta yer alıyor.

Nash, “Görünmez olmak isterim” diyor. “İnsanların fotoğraflarını çektiğimi bilmelerini istemem. Her zaman James Dean ve Tony Curtis gibi görünmek isterim, havalı biri. Biri benim bir fotoğrafımı çekmek üzereyken farkında olurum ve bu tüm hayatım boyunca böyle oldu. Bu çekimlerin çoğunda insanlar orada olduğumu asla bilmiyorlardı.”

Nash, 1974’te New York City’deki Plaza Hotel’de, CSNY Wembley Stadyumu’nda Doom Tour’un son konserini vermek için Londra’ya uçmadan hemen önce.
Nash’in annesi
David Crosby, New York, Sag Harbor’da, Crosby, Stills & Nash’in kendi adını taşıyan ilk albümünün provaları sırasında.
George Harrison, Bob Dylan ve Leon Russell, 1971’de New York City’deki Bangladeş Konseri’nde.
Bob Dylan ve Johnny Cash’in Nashville’deki Ryman Oditoryumu’ndaki Johnny Cash Show provasından hasarlı bir negatif.
Nash, banyoda bir kutu kağıt mendile bakarken bu görüntüsünü çektiğinde New York’taki resimlerinin gösterisindeydi.
Üroloğunun ofisindeki kendi portresi.
Joni Mitchell, 1969’da Nash’in bir portresini çiziyor.
Nash, CSNY Stills’in Los Angeles’taki evinde Déjà Vu için prova yaparken Neil Young’ın bu fotoğrafını çeker.
Fotoğrafçı Joel Bernstein ve Rolling Stone’dan Cameron Crowe’un önsözüyle Nash’in A Life in Focus’unun kapağı.

Rollingstone.net

What's your reaction?

tr_TRTurkish