Gök bilimciler, 3 süper kara delikli ilk galaksiyi keşfettiler

Hemen hemen bilinen her galaksinin -Samanyolu dâhil- merkezinde dönen tek bir süper kütleli kara delik vardır. Bazen, gök bilimciler iki galaksinin birleşiminin bir işareti olarak, iki kara delik de görebilirler.

Fakat şimdi, uluslararası bir araştırma ekibi, üç kara delik içeren ilk bilinen galaksiyi keşfetti.

Gök bilimciler, onlarca yıldır, NGC 6240 galaksisinin iki süper kütleli kara delik içerdiğine inanıyordu.

Ancak, Astronomy & Astrophysics dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar, galaksiyi, Avrupa Güney Gözlemevi’nin çok büyük teleskobu Multi Unit Spectroscopic Explorer aletini kullanarak gözlemledi. Ve ortaya beklenmedik bir sonuç çıktı: Galaksinin iki değil üç kara deliğe ev sahipliği yaptığı görüldü. Ayrıca, kara deliklerin her biri 90 milyon Güneşten büyük bir kütleye sahip.

three supermassive black holes galaxy image 7832e ngc 6240 1

Bu keşif, yalnızca NGC 6240 hakkındaki fikirlerimizden çok daha fazlasını etkiliyor.

Gökbilimciler, evrenimizdeki en büyük galaksilerin Büyük Patlama’dan bu yana 14 milyar yıl içinde nasıl oluştuğunu merak ediyorlardı. Şimdi, cevabın, birçok galaksiyi içerdiği görülüyor.

Araştırmacı Peter Weilbacher bir basın açıklamasında, “Şimdiye kadar, evrende böyle bir üç süper kütleli kara delik yoğunluğu bulunmamıştı” dedi. “Mevcut durum, merkezi kara deliklerinin yanı sıra üç galaksinin eş zamanlı birleşme sürecinin kanıtıdır.”

digitaltrends.com

tr_TRTurkish