Ginger Baker 80 Yaşında Hayata Veda Etti

Efsanevi davulcu Ginger Baker’ın 6 Ekim Pazar günü 80 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.

Geçtiğimiz ay sonu kritik derecede hasta olduğu gerekçesiyle hastanede olduğu bildirilen Baker’ın, sabah saatlerinde ailesi tarafından yapılan açıklamada maalesef 6 Ekim Pazar sabahı hayata veda ettiği duyuruldu.

19 Ağustos 1939’da Lewisham, Güney Londra dünyaya gelen Peter Edward Baker, genç yaşlarda caz davulcusu Phil Seaman’dan dersler aldıktan sonra 1966 yılında, gitarda Eric Clapton ve bas gitarda Jack Bruce ile birlikte dünya çapında tanınmalarını sağlayacak “The Cream” grubuyla ortalığı birbirine katmaya başladılar. Fresh Cream (1966), Disraeli Gears (1967), Wheels of Fire (1968) ve Goodbye (1969) isimli dört albüm yayımlayan The Cream, rock sahnesine yön veren en mühim toplulukların başında kabul edildi.

Çok kısa sürse de Eric Clapton, Steve Winwood ve Ric Grech’in yer aldığı Blind Faith ve kendi caz-rock grubu Ginger Baker’s Air Force ile baget salladıktan sonra Londra’dan ayrılarak soluğu Nijerya’da alır. Sonrasında Lagos’ta bir stüdyo kuran Baker, 1971’de Fela Kuti ve onun grubu Africa ’70 ile bir canlı kayda imza atar.

1972’de ilk solo albümü olan “Stratavarious”u yayımlayan, bir süre sonra “Baker Gurvitz Army” ile müzik yapmayı sürdüren Baker, 80’lerin başında “Hawkwind” ile albüm kayıtlarında yer aldıktan sonra Charlie Haden ve Bill Frisell ile “Ginger Baker Trio” isimli kendi caz ekibini kurar.

Tarihler 2005 yılının Mayıs ayını gösterdiğinde ise The Cream, Londra’daki efsanevi konser salonu Royal Albert Hall’da dört gecelik bir konser serisi için tekrar bir araya gelir.

2014 yılında “Why!” başlıklı caz albümüyle yetmişli yaşlarının ortasında sahalara geri dönen Baker, son yıllarda KOAH ve osteoporoz gibi sağlık sorunlarıyla boğuşurken 2016’nın başlarında ciddi kalp sorunları nedeniyle bir turneyi iptal etmek zorunda kalmış ve aynı yıl, açık kalp ameliyatı geçirmişti.

What's your reaction?

tr_TRTurkish