Gibson Gitar fabrikasının bilinmeyen tarihi

Kalamazoo fabrikasının 100 yıllık enstrüman yapımı tarihi ve büyük bir savaş zamanı sırrı var.

Prince, Keith Richards, Johnny Cash ve B.B. King gibi efsaneler tarafından kullanılan klasik Gibson gitar akla direk Nashville’deki evini getirse de gitarın kökleri aslında Michigan kenti Kalamazoo’da. 1917’de kurulan Gibson Factory’de bugüne kadar yapılmış en ikonik gitarlardan bazılarını yaratıldı. Ancak enstrümanların ötesinde fabrika, 2. Dünya Savaşı sırasında gitar üretmeye devam eden iki yüzden fazla kadından oluşan “Kalamazoo Gals” a da ev sahipliği yapıyordu.

Frankenschulz, 9/11/2004 22:12 (UTC)

1902’de yerel mandolin tasarımcısı Orville Gibson tarafından kurulan Gibson şirketi, mandolincileri kendi aletlerini çalmaya ikna eden bir yerdi. Birinci Dünya Savaşı, şirketin ilk on yılının yavaş geçmesine neden oldu. Erkekler savaş alanlarına gönderilirken, enstrüman talebi azalmaya başladı. Hem erkekler hem kadınlar arasında popüler olmasına rağmen, ülkedeki durum yüzünden kimsenin ilgisi enstrümanlar üzerinde değildi.

Kalamazoo halk kütüphanesi

Ayrıca askerler eve döndüklerinde, mandolinin tatlı, yumuşak sesini duymak istemedi. Jazz dinlenmeye başlandı ve mandolin o enerjiyle yetmiyordu. Şirket enstrümanın yeniden tasarımını yapmaya, daha modaya uygun hale getirmeye çalıştı ancak başarısız oldu. Şirket, müşterilerini elinde tutmak için onlara başka bir şey vermesi gerektiğini biliyordu. Bu gitar üretiminde yeni bir dönemi başlattı. Maalesef bu kez de İkinci Dünya Savaşı başladı.

Devam eden savaşla birlikte, Gibson’ın rakiplerinin çoğu, savaşı desteklemek için enstrüman yapımından cephane hazırlamaya geçti. Gibson bu desteğe farklı açıdan yaklaştı ve cepheye giden erkeklerin yerine kadınları işe aldı. Hatta 1942-1946 yılları arasında, diğer eski gitar yeni mühimmat üreticilerinden daha fazla kadın çalıştırdı.

Kalamazoo halk kütüphanesi

Ancak bu kadınlar sadece mermi üretmiyordu. Onlar gitar da yapıyordu. Kalamazoo Gals, gitardaki Gibson’s Banner hattını yaptı. Altın renkli kısımda ‘Only a Gibson is Good Enough’ sloganı yazıyordu. Bu gitarlar savaşın sonuna kadar yapılmaya devam etti ve Buddy Holly ve Woody Guthrie gibi müzisyenler tarafından kullanıldı.

Ancak Kalamazoo Gals’ın varlığı, savaş sona erdikten sonra, savaş sırasında gönderilen yaklaşık 25 bin enstrümanı keşfeden yazar John Thomas’ın biraz derin bir araştırma yaparak olayı son yıllarda aydınlanmaya başlamasına kadar sır olarak kaldı. Erkekler savaştan döndüğünde, Gibson fabrikasındaki işlerine geri döndü ve Gibson kadınları tarihin unutulmuş sayfalarına karıştı.

Kalamazoo halk kütüphanesi

1985 yılına gelindiğinde Gibson fabrikası Kalamazoo’yu terk etti ve Nashville’e taşındı. Bununla birlikte, birkaç Gibson çalışanı geride kaldı ve eski Gibson fabrikasında Heritage Guitar’i yarattı. Bu sadede Kalmazoo’nun zengin enstrüman yapımı tarihi yaşama devam ediyor. Günümüzde, fabrika turlar için açık ve Rolling Stone’la olan bir yenileme ve ortaklık durumu, onu müzik severler için bir cazibe merkezi yapacak gibi görünüyor.

Kalamazoo halk kütüphanesi

kapak fotoğrafı: Copyright 2013 John Thomas.

atlasobscura.com

tr_TRTurkish