Ghost’un Yeni Albümü ‘Impera’ Yayında

Ghost’un beşinci stüdyo albümü ‘Impera’ dinleyiciyle buluştu.

Grammy ödüllü İsveçli grup ‘Impera’ ile dinleyiciyi bir önceki albümleri 2018 tarihli Prequelle’nin 14. yüzyıl Avrupa Kara Veba çağından tam anlamıyla yüzlerce yıl ilerisine ışınlıyor.

Grubun karakteristik soundunun ve pırıltılı beste yapılarının yanı sıra Impera, 80’li yılların arena rock grupları Foreigner, Journey zaman zaman da Van Halen kara sularına girerek lezzet kartelasını bir hayli geniş tutuyor.

Klas Åhlund yapımcılığında kaydedilen ve miks işlemleri Andy Wallace imzası taşıyan albümden ilk olarak eylül ayında, efsanevi film serisi “Halloween”in gişe rekorları kıran son bölümü “Halloween Kills”de yer alan “Hunter’s Moon” paylaşılmış, ocak ayında ise ikinci single “Call Me Little Sunshine” dinleyiciyi iyiden iyiye albümün havasına sokmuştu.

Bu ay başında yayına sürülen “Twenties” ile hem müzikal olarak iddialı hem de sözel açıdan keskin bir bütünün dinleyiciyi sarıp sarmalayacağı kendini açık ederken albüm, izolasyon ve yarı tanrıya tapınmanın yanı sıra hem uzayın hem de zihnin kolonizasyonu temalarını işliyor.

Grubun 2021 ocak ayında kayıt için stüdyoya girdiği albüm hakkında solist Tobias Forge KLAQ radyo istasyonuna verdiği bir röportajda, Impera konseptini Timothy Parsons’ın ‘The Rule of Empires’ kitabını okuduktan sonra 2013 yılında ortaya çıkardığını belirtiyordu.

Albümün Zbigniew Bielak imzalı kapak görselinin ise İngiliz okültist yazar Aleister Crowley’e gönderme yaptığını da not düşmekte fayda var.

Grup albümü şu sözlerle tanımlıyor, “‘Impera’nın on iki şarkılık döngüsü boyunca, imparatorluklar yükselir ve düşer, müstakbel mesihler (hem finansal hem de ruhani) yutturmacalarını sürdürürler, gökler ilahi ve insan yapımı gök cisimleriyle dolduğunda kehanetler önceden bildirilir. Sonuç olarak, bugüne kadarki en güncel ve tartışmalı Ghost konusu, hipnotik ve koyu renkli melodik bir fonda, ‘Impera’yı benzeri olmayan bir dinleme haline getiriyor.”

What's your reaction?

tr_TRTurkish