Gerçekçiler İçin Ütopya – Kusursuz Dünyayı Nasıl İnşa Edebiliriz?, Domingo Yayınları etiketiyle yayımlandı

Rutger Bregman’ın 22 dilde yayımlanan Gerçekçiler İçin Ütopya – Kusursuz Dünyayı Nasıl İnşa Edebiliriz? adlı kitabı Domingo Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Duygu Akın’ın dilimize çevirdiği kitap, pek çok saha çalışması, deney ve vakadan faydalanarak, günümüzde ütopik gelebilecek kimi fikirlerin (mesela çalışsın çalışmasın herkese temel gelir) aslında erişilebilir olduğunu gösteriyor. Yeter ki tüketim üstüne kurulmuş, piyasa gerçekleri üstünde uzlaşmış bir uygarlıktan daha iyisi olabileceğimizi hatırlayalım.

​Çoğumuz mutlu olmadığımız işlerde haddinden fazla çalışıyor, kalan zamanda pek de ihtiyacımız olmayan şeyleri tüketerek mutlu olmaya uğraşıyoruz. Mesele bunun iyi olmaması ya da ileride her şeyin daha kötü olabileceği değil. Uygarlığımızın yönünü pek çok kez değiştirdik, bir kez daha değiştirebiliriz. Mesele elimizdekinden daha iyisini hayal edemiyor olmamız. Bugünün büyük fikirleri nerede? Son büyük idealimiz “satın alma gücü” müydü? Bundan böyle uygarlığımızın büyüklüğünü, neyi ölçtüğü meçhul gayrisafi milli hasıla üstünden mi konuşacağız?

tr_TRTurkish