George A. Romero’nun 1973 Tarihli Kayıp Filmi “The Amusement Park” Gün Yüzüne Çıkıyor

“Night of the Living Dead” ve “Dawn of the Dead” filmleriyle çığır açan, korku sinemasının efsanevi yönetmenlerinden George A. Romero’nun gün yüzüne çıkmamış bir filmi izleyiciyle buluşmak üzere gün sayıyor.

Şöyle ki, Guillermo del Toro’nun ortağı Daniel Kraus, üç yıl önce Romero’nun uzun süredir kayıp olan 1973 tarihli korku filmi “The Amusement Park”ın keşfedildiğini ve bir bölümünü izlediğini açıklamıştı.

Geçen süre zarfında ise konu hakkında olumlu gelişmeler yaşandı, 4K olarak restore edildi ve nihayet yaratıldıktan neredeyse elli yıl sonra filmin 8 Haziran’da Shudder’da yayınlanacağına dair haberlerle birlikte ilk fragman da paylaşıldı.

Filmin yapım hikayesine gelince,

Romero başlangıçta Lüteriyen Cemiyeti tarafından çağdaş toplumda yaşlılara yönelik kalitesiz muamele hakkında farkındalık yaratacak bir film yönetmek üzere görevlendirilir. Ardından projeyi kabul eden ve işe koyulan Romero, “Night of the Living Dead” ve “Dawn of the Dead” arasında “The Amusement Park”ı çeker. Ancak Romero’nun 52 dakikalık prodüksiyonu hiçbir zaman yayınlanmaz çünkü kâr amacı gütmeyen grup filmi ana akım izleyiciler için fazla dehşet verici bulmuştur.

Romero’nun belki de en çılgın ve en yaratıcı filmi ve yaşlanmanın kâbus gibi gerçekleriyle ilgili bir alegori olarak tanımlanan yapım, eğlence parkına yaptığı gezide yaşlı bir beyefendiye eşlik eder. Ancak olaysız geçmesi gereken gün hızla cehennem gibi bir kabusa dönüşür ve adam, tümünün gerçek hayattaki yaş ayrımcılığına bir gönderme olması amaçlanan çeşitli travma biçimlerine dayanmak zorunda kalır.

tr_TRTurkish