Game of Thrones’un çekildiği mekanlara kısa bir yolculuk

Game of Thrones, tüm zamanların en sevilen TV dizilerinden biri oldu ve serinin uzun süren başarısında, George RR Martin tarafından yaratılan fantezi dünyasındaki yerlerin yeryüzündeki en iyi karşılıklarının bulunması da büyük rol oynuyor. Gerçekçi mekânlar dizinin potansiyelini zirveye çekiyor. The Culture Trip sitesi, Demir Taht’a sahip olma mücadelesi sürerken hayranların ziyaret edebileceği yerlere yakından baktı. Game of Thrones aksiyonunun büyük bölümünün geçtiği toprak olan Westeros dünyası, ipuçlarını Orta Çağ döneminden alıyor. Yapımcılar, ekran uyarlamasında, kitapta tasvir edilen dünya dışı atmosfer ve aynı zamanda eylemi gerçeğe dayandıran mekânlar için ilham verici muhteşem yerler seçtiler.

İzlanda

Dünyanın en popüler seyahat duraklarından biri olan İzlanda, son zamanlarda ziyaretçilerine Game of Thrones serisinin küçük bir parçası olmadığını gösteriyor. Ada ülkesinin çeşit çeşit arazileri göz önüne alındığında, görkemli Duvar’ın her mevsim dijital olarak dikildiği güneydeki sert siyah kumlardan kuzeydeki ürpertici buzlu alanlara kadar, ziyaretçiler, İzlanda’nın başkenti Reykjavík’ten çıktıklarında küçük bir Westeros turu yapacaklarmış gibi hissedecekler. Muhteşem Thorufoss’a ejderhaların indiğini gördük ve Grjótagjá Mağarası, Jon Snow (Kit Harrington) ve vahşi Ygritte (Rose Leslie) arasındaki ünlü samimiyet sahnesine mekân oldu. Ülkenin dört bir yanındaki çekim yerleriyle İzlanda, sıkı hayranlar için bir rüya merkezi durumunda.

Grjótagjá Cave near Reykjahlio at Myvatn, Iceland

Kuzey İrlanda

Game of Thrones’un uçsuz bucaksız setleri arasında Belfast’ta birebir hazırlanmış stüdyolar da bulunuyor. Winterfell ve Black Castle gibi şovda görülen en tanınmış iç mekânlardan bazıları, kentteki devasa binaların içinde, ancak dış çekimler ülkenin etrafına yayılıyor. TV fenomenin yapımcısı HBO, 2020’de setleri yerinde tutma ve onları turistik mekânlara çevirme planlarını açıkladı. Ayrıca, çoğu Kuzey İrlanda’nın doğal güzelliğini gösteren ve ekranda görülen birçok yeri de keşfe çıkabilirsiniz.

Audley’s Castle, in County Down, appears on the show

İspanya

Taht Oyunları aslında Buz ve Ateşin Şarkısı adlı epik serinin ilk kitabının adı. Daha soğuk bölgelerden bazılarını gördünüz ancak dizide ayrıca kızıl kumlarla kaplı ve sıcağı boğucu topraklar da var. İspanya’nın güneyi, özellikle ilerleyen sezonlarda, bir düzineden fazla çekim alanını bulacağınız yer. Seville’da gerçek hayattaki bir boğa güreşi alanı olan Meereen, dövüş çukuru olarak kullanıldı. Diğer yerler afrasında Córdoba, Girona ve Cáceres var.

Scenes from season six were filmed at Castildetierra, in Bardenas Reales Natural Park in Spain

Fas

Dünyanın en büyük film ve TV stüdyosu olan Atlas Studios, Fas’ın güneyinde, Ourzazate’de bulunuyor.  Bir ucunda Atlas Dağları, diğer ucunda kilometreler boyunca bir şey olmayan bir yer düşünün. Arabistanlı Lawrence (1962), Yaşayan Gün Işıkları (1987), Mumya (1999) ve Gladyatör (2000) gibi filmler burada, Game of Thrones kasabası kurulmadan çok önce çekildi. Daenerys (Emilia Clarke) ‘ın burada Unsullied’ın yanı sıra, ateşli öfkelerini ilk kez özgürce kullanan ejderhalarını serbest bıraktığını gördük. Essaouira ve Aït Benhaddou kasabaları da Daenerys’in ordusunu büyütmek için yaptığı seyahatlerde Westeros’un güneyindeki yolculuğunun bir parçası olarak da dizide yer alıyor.

Aït Benhaddou, Morocco

Malta

Malta, dizisinin ilk sezonunda büyük bir rol oynadı ancak açılış bölümlerinden sonra öne çıkmadı. Buna rağmen, Malta’nın muhteşem manzaraları, hayranların kafasında yerleşmiş ve dizi temalı turlar hala ana adada ve kuzeyde Gozo’da yapılıyor. Mdina şehri, ilk olarak King’s Landing’in Lannister kalesini betimlemek için kullandığı yerdi. Maalesef, turistler artık Daenerys ve Drogo’nun (Jason Momoa) düğün törenine ev sahipliği yapan ünlü Azure Penceresini göremeyecekler. Muhteşem kaya oluşumu 2017 yılında denize düştü.

The gate of the ancient city of Mdina, Malta

Hırvatistan

İkinci sezondan itibaren, King’s Landing, Game of Thrones’da çok daha büyük bir rol oynamaya başlayınca yapımcılar, Dubrovnik’te Adriyatik Denizi kıyısında kalıcı bir ev buldular. Şehrin Ortaçağ duvarları, orijinal metindeki betimlemelerin çoğuna uyduğundan yapımcıların işi kolaylaştı. TV tarihinin en ünlü sahnelerinden biri olan unutulmaz “utanç yürüyüşü”, Eski Şehir’deki İspanyol basamaklarının tepesinden çekildi. Eski Dubrovnik limanına kısa süren bir tekne yolculuğuyla gidilebilen bir ada olan Lokrum’un yemyeşil kırları da çekimlerde kullanıldı.

View of Fort Lovrijenac from the sea on a sunny summer’s day in Dubrovnik, Croatia

İskoçya

İskoçya’daki Doune Kalesi, Stark ailesinin evi olan Winterfell için düşünülen orijinal yerdi. Aynı zamanda, beğenilmeyen oyuncu kadrosuyla çekilen pilot bölüm de burada gerçekleşti. Ancak lojistik meseleler ve stüdyo alanı eksikliği, projesnin kısa süre sonra Kuzey İrlanda’ya taşınmasına sebep oldu. Rakip seri Outlander burada pek çok mekân kullandı ve sonunda Game of Thrones’un prequeli için İskoçya’nın kuzeybatısındaki Skye Adası’na dönüldü.

Doune Castle, in the Stirling district of central Scotland, was the original location for Winterfell

the culture trip

tr_TRTurkish