Futbolda Eylem Haftası:“Futbol Herkes İçindir , Football People”

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, tüm dünyada eş zamanlı başlatılan kampanya kapsamında 6–20 Ekim tarihleri arasında futbolda yaşanan eşitsizliğe karşı farkındalık oluşturmak için “Futbol Herkes İçindir — Football People” eylem haftası başlattı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Futbolda ayrımcılık karşıtı çalışmalar yürüten Fare Ağı (Fare Network), 6–20 Ekim tarihleri arasında futbolda yaşanan eşitsizliğe karşı farkındalık oluşturmak için #FutbolHerkesİçindir #FootballPeople eylem haftası başlattı. Tüm dünyada eş zamanlı başlatılan kampanyayı Türkiye’den Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, Sportif Lezbon ve Türkiye Futbol Federasyonu destekliyor. Sosyal medya kampanyası: Tribünlerde cinsiyetçi küfürlere son!

Eylem haftasını destekleyen Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği #FutboldaCinsiyetçiliğeSon #FutbolHerkesİçindir diyerek, tribünlerde ve futbol sahalarında yaşanan küfürlü tezahüratlara, cinsiyetçi küfürlere, kadına ve lgbt+lara yönelik ayrımcılık ve şiddet içeren söylemlere karşı farkındalık oluşturmak için sosyal medya kampanyası başlattı.

“Farkında mısın? Sahalarda kadınlar var! Sahalarda LGBTİ+lar var!”

6–20 Ekim #FutbolHerkesİçindir #FootballPeople eylem haftası boyunca futboldaki cinsiyetçiliğe ve cinsel şiddet diline karşı kampanyanın afişlerini, sloganlarını ve hashtaglerini sosyal medyadan duyurarak farkındalık oluşturulmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

Profesyonel-amatör, sokakta-sahalarda futbol oynayan herkes formalı ya da futbol topuyla çekilmiş fotoğrafını futboldaki cinsiyetçilik karşıtı sözüyle birlikte derneğin facebook (@cinselsiddetlemucadele) ve twitter (@cs_mucadele) adresini etiketleyerek paylaşabilir. Veya info@cinselsiddetlemucadele.org adresine mesajlarınızı ileterek yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kampanyanın hashtagleri:
#FutboldaCinsiyetçiliğeSon
#FutbolHerkesİçindir
#SporHerkesİçindir
#FootballPeople
@cs_mucadele
@farenetwork

Dostluk maçı “Futbolu ve sporu seviyoruz”

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ayrıca futboldaki ayrımcılığa son demek için eylem haftası içinde bir dostluk maçı düzenleyecek. Maça #FutbolHerkesİçindir diyen herkes davetli.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği bir süre önce ayrıca futbol kulüplerine şiddetin azaltılmasına yönelik öneri ve talep listesi göndermişti: http://cinselsiddetlemucadele.org/2016/06/28/futbol-kuluplerine- yonelik-oneri- ve-talepler/

Kampanyaya destek vermek ve daha fazla bilgi için: cinselsiddetlemucadele.org/”

140journos

tr_TRTurkish