‘Furiosa’ İlk Hafta Sonunda Küresel Gişede Beklenenin Gerisinde Kaldı

Yeni Mad Max filminin gidişatı hiç de parlak değil.

Furiosa: A Mad Max Saga bu hafta sonu 75 ülkeyle yurt dışı pazarına girdi ve 20.998 salonda gösterildi. Geniş gösterime rağmen film uluslararası düzeyde ancak 33,3 milyon dolar toplayabildi; bu, toplam 58 milyon dolarla hem uluslararası hem de küresel olarak 1 numaralı film olmasına yetti ve 4,8 milyon izleyici çok görünebilir ancak Mad Max serisinden beklenen gişe rekorları kıran etkiyi yaratmakta yetersiz kaldı. IMAX filmin kazancına önemli ölçüde katkıda bulundu ve Pazar gününe kadar dünya çapında 9,5 milyon dolar gelir elde edildi. Bunun 4,7 milyon doları 400 uluslararası IMAX ekranından geldi.

Film, Hong Kong’un 5 IMAX ekranından ülke çapındaki toplamın %27’sini, Tayvan’da 11 ekranla %22, İngiltere ve İrlanda 54 ekranla %21’l, Kore 24 ekranla %17 ve Şili sadece 2 ekranla %17’yle toplam gelirde önemli pay sahibi oldu. Premium formatlar, IMAX, Dolby Cinema ve diğer premium geniş formatlardan elde edilen sonuçlarla hafta sonu işlerinin yaklaşık %52’sini oluşturdu.

Asya’da Furiosa, Hong Kong, Hindistan ve Tayvan’da Mad Max serisinin en büyük hafta sonu açılışını gerçekleştirdi. Latin Amerika filmi coşkuyla benimsedi, bölgede 1 numara oldu ve mevcut döviz kurlarına göre ayarlandığında John Wick: Chapter 2’den %83, Dune’dan %35 ve Blade Runner 2049’dan %12 daha iyi performans gösterdi. Avrupa, sıcak ve güneşli havanın izleyicileri sinema salonları yerine dışarıda tutması nedeniyle farklı bir zorlukla karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte Furiosa, döviz kurlarına göre ayarlandığında benzer pazarlarda Edge of Tomorrow’dan %4 daha yüksek performans göstermeyi başardı.

Filmin yolculuğu henüz bitmedi; üç büyük pazar henüz açılmadı: 30 Mayıs’ta Yunanistan, 31 Mayıs’ta Japonya ve 7 Haziran’da Çin. Karışık finansal performansa rağmen film, %89’luk bir oy oranıyla eleştirmenlerce iyi karşılandı.

COLLIDER

tr_TRTurkish