Fukushima’dan Unutulmayacak Fotoğraflar

Fukushima gibi insan yapımı çevre felaketleri yeryüzünü hastalıklı hale getirmesine rağmen, doğa daima son gülen oluyor. Son zamanlarda bir araştırma, Çernobil yasak bölgesinin büyüyen alanı ve terk edilmişliğinde yaban hayatın kullanılmayan bir bölge kurduğunu keşfetti. Bu keşiflerin izinden giden Polonyalı fotoğrafçı Arkadiusz Podniesinskli, Fukishima’nın yasak bölgesinin inanılmaz bir fotoğraf kompozisyonunu yayınladı. Çalışmada doğa güçleri tarafından ele geçirilmiş, 20 kilometreyi kapsayan radyo-aktif molozu gözler önüne seriliyor.

Bu, Podniesinski’nin nükleer hayalet şehirlerle ilgili ilk çalışması değil. Geçen yıl da Çernobil faciası alanının fotoğraflarını çekmişti. Fotoğrafçı internet sitesinde şu cümleleri paylaştı:

“Felaket öngörülebilir ve önlenebilirdi. Çernobil örneğinde olduğu gibi felaketin esas sorumlusu teknoloji değil, insandı.”

2011 yılında sızıntıyla başlayan Fukushima Daiichi nükleer felaketi, 160 bin insanın zoraki evlerinden tahliye edilmesine neden oldu, 120 binin üstünde insan hala faciadan etkilenmiş durumda, geçici konaklamanın ömür boyu süreceği tahmin ediliyor. Podniesinski’nin “Yirmi bin işçi toprağın her parçasını özenle temizledi,” diye belirtmesine rağmen, bu boyutta bir felaketin, gelecek nesiller için bir bölgeyi bozma kapasitesi vardır.


Fukushima3

Fukushima5

Fukushima6

Fukushima7

Fukushima8

Fukushima9

Fukushima10

Fukushima11

Fukushima12

Fukushima13

Fukushima14

Fukushima15

What's your reaction?

tr_TRTurkish