Fufanu ile Yeni Bir İzlanda Serüveni

Koca bir Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kısa süre önce geride bıraktık. Bizim açımızdan iç ferahlatıcı maçlar yaşanmasa da normal olarak tek bir kazanan yanında basamak atlayan takımlara da tanık olduk. Genel itibariyle sivrilip göze batan birçok ülke takımı kendinden söz ettirmeyi başardı. Bunların başında da çoğu kişinin hem fikir olabileceği gibi bir ülke biraz daha parladı ki bu zannımca İzlanda idi.

Çok yakın, henüz sıcak bir organizasyon olduğundan konuya futboldan girmiş olsam da asıl gelmek istediğim yer müzik.

İzlanda, takip eden çoğumuzun bildiği üzere oldukça deneysel örnekler veren, kendi içinde ayrı yerleri olan isimleri müzik dünyasına kazandıran nevi şahsına münhasır bir ülke.

Özellikle doksanların başından itibaren ‘Björk’ün ‘Debut’ albümüyle başlayarak yarattığı etkinin ardından peşi sıra isimler gündeme oturmayı bildiler. ‘Sigur Ros’, ‘Gus Gus’, ‘Múm’, ‘Of Monsters And Men’, ‘Emilíana Torrini’ ve ‘Sólstafir’ ilk akla gelenler olarak sıralanabilir.

İzlanda müzik kervanı içerisinde kendine yer bulan gruplardan biri de kısa süre önce son albümlerinin yeni sürümünü yayımlayan Reykjavik çkışlı ‘Fufanu’.

2015 ve 2016’da single olarak yayımlanan ‘Plastic People’, ‘Balerina in the Rain’ ve ‘Your Collection’ parçalarının yeni halleri de bu çalışmaya eklenmiş bulunuyor.

Özellikle ‘Balerina in the Rain’e ‘Blur’den ‘Damon Albarn’ ve ‘Yeah Yeah Yeahs’den tanıdığımız ‘Nick Zinner’in yine ‘Nick Zinner’in ‘Your Collection’a katkısı ayrıca ‘President Bongo’nun ‘Northern Ganneth’ parçasına yaptığı dokunuşlar ayrı merak konusu olarak karşımızda. Bu tip versiyonlarda görmeyi istediğim ve bu çalışmada bir eksik olarak gördüğüm tek şey konser kayıtlarının yer almaması oldu diyebilirim.

Şarkıların yeni dokunuşlarla geldiği noktalar hiç fena değil. Bütün bunların yanı sıra beni sevindiren ise dönüp albüme tekrar bir bakış atmak oldu.

‘Fufanu’nun müziğinde birçok şey yakalamanız mümkün. Genel bir punk temeline oturmuş olsa da şarkıların farklı yerlere evrildiği anlar oldukça fazla. Örneğin ‘Joy Division’ etkileri birçok parçada kendini hissettiriyor. Vokaldeki ‘Kaktus Einarsson’un ses tonu ve tekniğindeki ‘Ian Curtis’ renkleri belki de bende bu algıyı yaratan en büyük etken. ‘Fufanu’nun müziğinde progresif lezzetler de yakalamak mümkün olabiliyor ki punk tavrı üzerine yedirilen bu tadlar kendine özgü ve deneysel bir duyuma ulaşmamıza sebep oluyor.

‘Kaktus Einarsson’ ve ‘Guðlaugur Einarsson’dan oluşan ‘Fufanu’ takipte kalınması gereken İzlanda’lılar arasına not edilecek isimlerden.

What's your reaction?

tr_TRTurkish