Frederic Chopin’in ölüm nedeni 168 yıl sonra belirlendi

Bilim insanları, dünyaca ünlü Polonyalı piyanist ve bestekar Frédéric Chopin’in 168 yılıdır konyak dolu bir kavanozda bekletilen kalbi incelendi ve kesin ölüm nedeni anlaşıldı.

Canlı olarak gömülmekten korkan Frederic Chopin vasiyetinde, ölümünden sonra otopsi yapılmasını istediğini yazdı ve  1849 yılında yapılan otopside, müzisyenin ölüm nedeni çözülemediği için kalbi bir kavanoz dolusu konyağın içinde saklandı.

Amerikan Tıp Dergisi’nde geçtiğimiz hafta yayınlanan açıklamada, Chopin’in çok sık rastlanmayan bir tür kronik tüberküloz hastası olduğu ve kalp zarı iltihabının da sanatçının ölümüne yol açtığı belirtildi. İngiliz basınına konuşan araştırma lideri ve Polonya Bilim Akademisi Profesörü Michael Witt, “Kavanozu açmadık. Fakat dışarıdan gördüğümüz kadarıyla Chopin’in tüberküloz hastası olduğunu ve kalp zarı iltihabının da müzisyenin ani ölüm sebebi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

1945 yılından beri yapılan ilk otopsiyle Chopin’in ölüm nedenini bulan bilim adamları, kavanozu açmanın kalbi parçalayacağını, bu yüzden teşhisi yalnızca kalbe bakarak yaptıklarını söyledi.

tr_TRTurkish