Fransa 2040 yılına kadar tüm tek kullanımlık plastikleri ortadan kaldırmayı planlıyor

Çevreci bir bilince sahipseniz, muhtemelen tek kullanımlık plastik satın almaktan kaçınıyorsunuzdur. Fakat; restoranlar, süpermarketler gibi yerlerde pipetler, içecek şişeleri ve gıda ambalajları gibi plastik eşyaları kullanmanız kaçınılmaz olabiliyor. Bu nedenle dünyadaki birçok ülke, tek kullanımlık plastik kullanımını tamamen yasaklamaya veya kısıtlamaya çalışıyor. Bu planı başlatansa, 2040 yılına kadar tüm tek kullanımlık plastikleri ortadan kaldırmayı hedef olarak belirleyen Fransa.

İddialı plan, 2021 yılına kadar AB çapında birçok tek kullanımlık plastik ürünü yasaklama kararının bir parçası. Fransa’da birinci aşama 1 Ocak 2020’de başladı ve hükümet bazı tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımını yasakladı: tabaklar, bardaklar ve pamuklu çubuklar.

Gelecek yıl, tek kullanımlık çatal bıçak takımı, plastik paket kapakları, konfeti, içecek karıştırıcıları, köpük kapları, plastik çubuklar ve ambalaj ürünleri dahil olmak üzere tüm ürünler yasaklanacak gibi gözüküyor. Kurallara uymayanlar içinse yaptırımlar uygulanacak.

mymordernmet.com

tr_TRTurkish